نرخ از دست دادن سرمایه یا سوخت سرمایه چیست ؟

نرخ از دست دادن سرمایه یا سوخت سرمایه چیست‌ ؟

نرخ سوخت سرمایه چیست؟

نرخ از دست دادن سرمایه یا سوختن سرمایه، که به انگلیسی به آن Burn Rate می گویند یک اصلاح مربوط به استارتاپ ها می باشد. این آمار گردش مالی منفی یک استارتاپ یا کمپانی می باشد و نشان می دهد که یک استارتاپ با چه سرعتی مشغول خرج کردن پول و سرمایه خود می باشد. این آمار کلیدی همچنین به منظور تعیین کردن اینکه یک کمپانی یا استارتاپ به چه میزان پولی برای پیشرفت و ادامه ی فعالیت های خود  نیاز دارد نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

دلایل اهمیت نرخ سوخت سرمایه

مدیران کسب و کار های زیادی درباره اهمیت دانستن نرخ از دست دادن سرمایه صحبت کرده اند که ما از میان آنها به سه نفر پرداخته ایم.  اول از همه به مارک ساستر، شریک و عضو مدیران شرکت Upfront Ventures پرداخته ایم. او در یکی از سخنرانی های خود می گوید:« نرخ سوخت سرمایه چیزی است که ضمن اینکه به سرمایه گذاران نشان می دهد که با چه سرعتی باید سرمایه گذاری خود را افزایش دهند، به میزان رسیکی که یک کمپانی یا استارتاپ به آن مواجه می شود نیز می پردازد. همچنین این آمار به سرمایه گذاران جدید نیز نشان می دهد که چقدر سریع باید میزان سرمایه خود را افزایش دهند و ضمن آن، به مدیران کسب و کار ها نیز نشان می دهد که به چه میزان پول و سرمایه ای از جانب سرمایه گذاران نیاز دارند.»

آمار و نرخ سوخت سرمایه متوالی

همچنین فرد ویلسون، شریک تجاری کمپانی Union Square Ventures نیز می گوید:

« داشتن یک آمار و نرخ سوخت سرمایه متوالی می تواند برای کسب و کار شما بسیار خطرناک باشد. نکته ی هائز اهمیت این است که شما همیشه باید بدانید که نرخ سوخت سرمایه شما رو با افزایش است یا رو به کاهش است و همچنین باید همیشه این آمار را در تجزیه و تحلیل های کلی خود قرار دهید.»

ویلیام مک کویلان نیز شریک و مدیر شرکت Frontile Ventures می گوید:

« اگر یک کسب و کار تازه تاسیس است و عملا هنوز هیچ محصولی برای ارائه نداشته باشد، در این صورت تنها آماری که من به آن اهمیت می دهم  آمار از دست دادن سرمایه است.»

نحوه ی محاسبه ی نرخ سوخت سرمایه

نحوه ی محاسبه ی نرخ سوخت سرمایه

محاسبه ی نرخ سوخت سرمایه نا خالص

 نرخ سوخت سرمایه نا خالص= [میزان هزینه صرف شده در ماه دوم – میزان سرمایه صرف شده در ماه الف] / کل هزینه ی صرف شده در ماه الف x100

محاسبه ی نرخ هزینه ی صرف شده

قدم اول

نرخ سرمایه از دست رفته در ماه اول = میزان کل سرمایه صرف شده در ماه اول – کل سرمایه به دست آمده در ماه اول

قدم دوم

نرخ سرمایه از دست رفته در ماه دوم = کل سرمایه خرج شده در ماه دوم – کل هزینه ی صرف شده در ماه دوم

قدم سوم

درصد نرخ سوخت سرمایه = سرمایه از دست رفته در ماه دوم) – سرمایه از دست رفته در ماه اول) / نرخ سرمایه از دست رفته در ماه اول x100

نرخ سوخت سرمایه را می توان به صورت خالص یا نا خالص محاسبه محاسبه کرد. نرخ سوخت نا خالص کل میزان پولی است که در یک ماه صرف شده است. نرخ سوخت خالص نیز به این صورت که کل هزینه ی صرف شده در یک ماه از کل سرمایه ی بدست آمده درهمان ماه کم می شود.

نرخ سوخت نا خالص را می توان از طریق کم کردن کل هزینه ی صرف شده در ماه گذشته از میزان هزینه ی این ماه به دست آورد و پس از آن، باید نتیجه به دست آمده را بر کل هزینه ی ماه قبل تقسیم کرده و برای به دست آوردن درصد آن، آن را در عدد صد ضرب کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *