داستان موفقیت کمپانی مایکروسافت

در زمانی که نوشتن با ابزاری به نام ماشین تایپ صورت می گرفت، ایده ی داشتن یک کامپیوتر بر روی هر میز، ایده ای تخیلی و دور از تصور بود. اما موسسان مایکروسافت ، یعنی بیل گیتس (Bill Gates) و پاول آلن (Paul Allen) دارای دید متفاوتی نسبت به دیگر افراد بودند، و توانستند در دنیا تحولی عظیم ایجاد کنند.

تاریخچه و داستان موفقیت مایکروسافت

سهام مایکروسافت در تاریخ ۱۳ مارس سال ۱۹۸۶ به صورت عمومی عرضه شد و در زمان، مایکروسافت با ارزش ترین کمپانی روی کره ی زمان بود.

بیل گیتس و پاول آلن در سال ۱۹۷۵ کمپانی مایکروسافت را تاسیس کردند، و پس از مدتی،در سال ۱۹۸۰، آنها تصمیم گرفتند که همکلاسی سابق بیل گیتس در دانشگاه هاروارد، استیو بالمر ((Steve Balmer را به عنوان مدیر این کمپانی انتخاب نمایند.

پس از مدت کوتاهی، کمپانی سخت افزاری و کامپیوتری IBM، با ایده ی پروژه ای به نام شطرنج (Chess) نزد مدیران مایکروسافت آمد و آن را مطرح کرد. مایکروسافت، در پاسخ به این ایده، سیستم عاملی تهیه کرد که عملکرد سخت افزار را با نرم افزار همسان می کند. اسم این سیستم عامل Microsoft Disk Operating System-MS-DOS  بود.

اولین کامپیوتر تحت سیستم عامل DOS

اولین کامپیوتری که تحت سیستم عامل DOS کار می کرد، در سال ۱۹۸۱ عرضه شد. با اینکه این پدیده، پدیده ای اثر گذار و با ارزش بود، اما بسیار از افرادی که در تکنولوژی سر رشته ای نداشتند، بدلیل پیچیدگی دستوراتی که باید در آن وارد می شد، آن را بسیار گیج کننده پنداشتند و توانایی کار کردن با آن را نداشتند.

این امر که برای تایپ کردن حرف C، افراد مجبور بودند کد ها و دستورات زیادی را به وارد این سیستم عامل کنند، خود نشانگر این بود که این محصول، محصول بی نقصی برای استفاده کاربران نیست. در واقع، کد های این سیستم عامل، در مقایسه با استاندارد های امروزی، بطور کل توسط زبان دیگری نوشته شده است. برای همین، مایکروسافت تغییراتی در آن ایجاد کرد تا کار با آن کمی آسان تر گردد.

جهانی شدن سیستم عامل DOS

به لطف تدبیر های مایکروسافت، سیستم عامل DOS گسترده شد و در سطح جهانی وسعت پیدا کرد. مایکروسافت در تلاش بود تا سیستم عامل خود را به شرکت های کامپیوتری بفروشد. یکی از بازار های هدف او، شرکت کامپیوتری Amstrad بود که موسس آن فردی به نام آلن شوگر (Alan Sugar) بود. یکی از فروشندگان مایکروسافت، به دفتر مرکزی این کمپانی در انگلستان مراجعه کرد تا سیستم عامل خود را به آنها بفروشد. در ابتدا، این کمپانی پیشنهاد خرید این سیستم عامل را رد کرد، اما فروشنده مایکروسافت نا امید نشد و هر روز به این کمپانی مراجعه کرد، تا اینکه سر انجام، آلن شوگر تصمیم به خرید این سیستم عامل با قیمت بسیار پایین گرفت.

درآمد یا گسترش؟

هدف از فروش این سیستم عامل به شرکت های دیگر، به هیچ وجه کسب درآمد نبود. بلکه هدف اصلی و والا ی مایکروسافت این بود که بتواند این سیستم عامل را بر روی هر تعداد کامپیوتری که می تواند راه اندازی کند و آن را در سطح بین المللی گسترش دهد.

علی رغم گسترش و پیشرفت DOS، این سیستم عامل هنوز برای بسیاری ناشناخته بود و نمی توانستند با آن کار کنند. شرکت مایکروسافت، برای راحت تر کردن امور کاربران خود، در سال ۱۹۸۵، اولین واسط کاربری گرافیکی خود را با نام Windows 1.0 ارائه کرد.

این سیستم عامل جدید، در مقایسه با DOS محصولی کاملا جدید و پیشرفته تر، و البته آسان تر بود. در این سیستم عامل، بجای استفاده از دستورات و کد های مختلف، افراد می توانستند با استفاده از یک ماوس (Mouse) اکثر کار ها را مانند بازکردن برنامه ها های مختلف انجام دهند.

ویندوز بسیاری از پنجره های سیستم عامل های مدرن را، اعم از منو های مختلف، اسکرول بار ها، آیکون ها و دیالوگ باکس ها را در این سیستم عامل گشود.

عرضه شدن سهام مایکروسافت به صورت عمومی

در تاریخ ۱۳ مارس سال ۱۹۸۶، و در ساعت ۹.۳۵ صبح، سهام مایکروساف بصورت عمومی عرضه شد. بر اساس گذارشات مجله ی Fortune، مدیر مالی ارشد، فرانگ گودت در این باره گفته است: « این اتفاق حیرت انگیز است! من در طول سال های زندگی ام هرگز چنین چیزی ندیده بودم.»

بیل گیتس، یکی از مدیران ارشد و موسسان کمپانی مایکروسافت، در ابتدا به هیچ وجه موافق عرضه عمومی سهام کمپانی اش نبود و در اوایل این اتفاق گفت:« این امر مانند یک کابوس دردناک است، و هنگامی که عمومی شدیم این درد همیشگی شد».

در همین حین، ویندوز درحال پیشرفت بود. در سال ۱۹۹۰، نسخه ی جدید ویندوز به نام Windows 3.0، و در سال ۱۹۹۲، نسخه بروز تر آن تحت عنوان Windows 3.1 موفق شد بیش از ده میلیون نسخه در دو سال اول خود بفروشد که این رقم بیشترین میزان فروش مایکروسافت در زمینه سیستم عامل ها در آن زمان بود. مایکروسافت به سرعت درحال تبدیل شدن به یک نام و برند جهانی بود.

پس اغز موفقیت این دو نسخه، Windows 95 در تاریخ ۲۴ آگوست سال ۱۹۹۵، توانست بیش از ۷ میلیون نسخه تنها در ۵هفته ی اول انتشار خود بفروشد. این سیستم عامل یکی دیگر از انقلاب های کامپیوتری در زمینه ی کامپیوتری بود، چرا که بطور مختصری از ویژگی ناشناخته ای به اسم اینترنت پشتیبانی می کرد. در آن زمان، حدود ۸۰ درصد از کامپیوتر های دنیا، از نسخه های قدیمی تر سیستم عامل Windows و DOS استفاده می کردند.

به واسطه ی پشتیبانی Windows 95 از اینترنت، مایکروسافت توانست با ایتفاده از این نسخه از سیستم عامل های خود، فروش کامپیوتر ها و سیستم عامل های خود را افزایش داده و ارزش این کمپانی را به ۶۲۰ میلیارد دلار برساند.

در سال ۲۰۱۸، طبق تخمین های زده شده، بیل گیتس، موسس این کمپانی، با ثروت بیش از ۹۰ میلیارد دلار، ثانیه ای ۱۲۰ دلار درآمد دارد. این بدان معناست که اگر یک اسکناس ۱۰۰ دلاری از جیب بیل گیتس بر زمین بیفتد، برداشتن آن ارزش وقت بیل گیتس را نخواهد داشت چون احتمالا این کار دو ثانیه به طول می انجامد که معادل ۲۴۰ دلار است.

مایکروسافت تا به اینجا

مایکروسافت توانستن در طی زمان ۱۶ سال، محصولات خود را در سر تا سر جهان شناسانده، و آن را گسترده نماید. محصولات آن در زمینه های مختلفی ، مانند کنسول های بازی مانند Xbox، محاسبات ابری مانند سرویس Microsoft Cloud، و تلفن های همران و موبایل ها ماند Windows Phone گسترده شده است. با این حال، بسیاری از منتقدان بر این باورند که مایکروسافت، بدلیل واکنش نشان ندادن مناسب به محبوبیت روز افزون گوشی های هوشمند و تبلت ها، رقابت را به رقبای خود باخته و از آنها عقب مانده است.

با این حال، علی رغم گفته های منتقدان، وقتی که صحبت از کامپیوتر ها و سیستم عامل ها در میان باشد، مایکروسافت همچنان حرف اول را می زند و نسبت به بقیه جلوتر است. آخرین پروژه ی مایکروسافت، با نام Windows 10 درحال حاضر بر روی ۴۲۰ میلیون دستگاه در سر تا سر دنیا راه اندازی شده و درحال اجرا می باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *