منظور از خودکفایی چیست؟

منظور از خودکفایی چیست؟

خودکفایی حالتی است که در آن یک فرد یا سازمان نیازمند کمک یا عدم تعامل با دیگران است. خودکفایی مستلزم خودکار بودن کافی است (برای برآوردن نیازها)، و یک نهاد خودپنداره میتواند خودکفایی را به طور نامحدود حفظ کند. در مقیاس ملی، یک اقتصاد کاملا خودمختار که نیاز به تجارت با دنیای بیرون ندارد، به عنوان یک مثال نامیده می شود. خودکفایی یا خود بسندگی تداعی کننده حالت بهبود بهبود و پیشرفت می باشد.

خودکفایی یک نوع زندگی پایدار است که در آن هیچ چیز دیگری به جز آنچه که توسط افراد خودکفا ایجاد می شود، مصرف نمی شود. نمونه هایی از تلاش های خودکفا شدن در آمریکای شمالی وجود دارد .

یک سیستم خودکفا است اگر بتواند خود را با تلاش مستقل کند. سیستم خودکفا عبارت است از:

 1. مرحله ای که سیستم بتواند بدون حمایت خارجی خودش را حفظ کند.
 2. کسری از زمان ، که در آن سیستم خودکفا است.

خود پایداری به عنوان یکی از “توانمندیها” محسوب می شود و به شدت با پایداری و دسترس پذیری ارتباط دارد. در ادبیات اقتصاد، یک سیستم که کیفیت خود را حفظ می کند نیز به عنوان یک مثال شناخته می شود.

تاثیر خودکفایی در اقتصاد

مطالعات نشان داده است که کشورهای در حال توسعه که جهانی سازی را پذیرفته و از نظر اخلاقی ، استراتژیک عمل می کنند، به شدت از خودکفایی بهره مند شده اند. در صورتی که در اکثر نقاط جهان ممکن بود کاملا خودکفایی خوب باشد، اکثر کشورها توانایی خودکفایی کامل را با وجود فقدان منابع طبیعی یا حتی علل اجتماعی یا سایر دلایل اقتصادی ندارند.

حتی اگر کشور شما به طور کامل خودکفا باشد، ممکن است تمام منابع و محصولات مورد نیاز خود را در داخل کشور داشته باشید، اما هنوز نمی توانید خودکفایی را بپذیرید و رقابت بین المللی نداشته باشید. اگر اقتصاد خود را از بین ببرید، توانایی رقابت را از دست می دهید و اگر سوسیالیست هستید، کمبود رقابت در بخش خصوصی یا بخش عمومی شما وجود دارد. تولید کنندگان شما همچنان به تولید محصولات مصرفی با کیفیت پایین ادامه خواهند داد و محصولات موجود به علت کمبود عرضه بین المللی به تنهایی کافی نخواهند بود.

در نهایت، یک اقتصاد جداگانه به دلیل فقدان عرضه بیرونی و عدم رقابت داخلی ایجاد میشود. البته اگر تولید داخلی کشور بتواند در چند حوزه تخصصی مانند ژاپن یا ایالات متحده با تکنولوژی بالا و با کیفیت تولید کند، کشور میتواند در یک اقتصاد جهانی وابسته به اقتصاد کشور های دیگر نبوده و به موفقیت برسد.

 نتیجه کلی، یک کشور خودکفا نمیتواند تنها بر تولید خود متکی باشد. این امر برای اکثر کشورهای جهان غیرممکن است. اکثر کشورها باید وابستگی متقابل داشته باشند و در صورتی که به درستی مدیریت شوند، در آینده به موفقیت اقتصادی دست می یابد. به طور کلی هدف و غایت هر کشور، افزایش رفاه جامعه میباشد. این امر همراه با رشد اقتصادی انجام میپذیرد؛ پس هر کشوری در راستای ارتقای وضعیت اقتصادی خود در تلاش است. خودکفایی یکی از عامل هاییست که توسط آن میتوان اقتصاد ملی را در سطح کلان بهبود بخشید.

خودکفایی بر متغیر های زیادی اثر میگذارد که بر از آنان عبارت اند از:

 1. تولید ناخالص داخلی (gdp)
 2. اشتغال
 3. تورم
 4. مخارج دولت
 5. خالص صادرات (واردات/صادرات)
 6. میزان مصرف خصوصی
 7. سرمایه گذاری
 8. پس انداز
 9. مالیات و…

اگرچه اولین و مهم ترین تاثیری که از خودکفایی به ذهن هر انسانی میرسد بی نیازی از واردات کشورهای خارجی می باشد ، اما این تنها بازتاب مثبت این موفقیت بزرگ نیست.

تاثیر خودکفایی در تولید ناخالص داخلی

واردات تاثیر مستقیم بر تولید نا خالص داخلی دارد. به این طورت که باعث میشود تراز پرداخت های یک کشور به نفع داخل یا خارج تغییر کند.

عامل دیگری که بر تولید ناخالص داخلی تاثیر گذار است ، هزینه های دولت میباشد. افزایش هزینه های دولت مستقیما بر روی gdp  اثر میگذارد و باعث افزایش آن میشود. پس تولید ناخالص داخلی و هزینه های دولت با یکدیگر رابطه ی مستقیم دارند.

تاثیر خودکفایی در اشتغال

در مسیر خود کفایی نیازمند ایجاد کارخانه ها و شرکت هایی هستیم که مدیریت تولید را به عهده داشته باشند.

به طور مثال ، اگر بخواهیم در تولید گندم به خودکفایی برسیم، عده ای را نیازمندیم تا به کاشت گندم مشغول باشند ، که پس از آن دولت گندم هایشان را از آنها خریداری کرده و بهای آن را میپردازد. در این چرخه ما شاهد اشتغال زایی هستیم.

تاثیر خودکفایی در تورم

اما یکی دیگر از متغیرهای بسیار مهم در اقتصاد تورم می باشد بنابر نظریه های گوناگون اقتصادی، تورم ریشه در فشار تقاضا یا فشار هزینه دارد. از مهمترین عوامل تورم که به صورت فشار تقاضا عمل می کنند، رشد پول و کسری بودجه دولت است که رشد پول به عنوان عاملی متاثر از سیاست های پولی است و کسری بودجه دولت نیز در سال جاری بنابر اظهار نظر مقامات رسمی، رقم بسیار کمی می باشد و احتمالا دولت در سال جاری با کسری بودجه مواجه نباشد.

همانطور که مشاهده می شود خودکفایی اثرات بسیار مثبتی در اقتصاد کلان یک کشور خواهد داشت که بسیاری از این نتایج در بلندمدت نمایان تر خواهند شد

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *