تجزیه و تحلیل QOQ یا آنالیز فصل به فصل (Quarter On Quarter)

تجزیه و تحلیل QOQ

QOQ یا آنالیز فصل به فصل چیست؟

QOQ یا فصل به فصل که مخفف عبارت انگلیسی Quarter on Quarter است، یک تکنیک اندازه گیری و تجزیه و تحلیل است که تغییرات بین یک فصل مالی را با فصل مالی پیش از آن محاسبه می کند. این کلمه و روش همانند روش سال به سال YOY یا Year Over Year می باشد. اما تفاوت آن با روش YOY این است که در روش YOY، تغییرات میان یک فصل از یک سال (مثلا بهار سال ۹۷) با تفاوت همان فصل در سال قبل (بهار سال ۹۶) اندازه گیری می شود. این روش اندازه گیری به سرمایه گذاران و تحلیل کنندگان این امکان را می دهد که نحوه ی رشد یا رکود یک کمپانی و کسب و کار را در هر فصل اندازه گیری کنند.

تجزیه و تحلیل فصل به فصل در عمل

تحلیل و اندازه گیری QOQ به یک کسب و کار این امکان را می دهد تا تغییرات کوتاه مدت را رصد کرده و به سوی اهداف و رتبه های خود در یک سال پیش برود. همچنین این تحلیل می تواند اطلاعات با ارزشی درباره اینکه یک کسب و کار چطور عمل می کند پدید آورده و به کمپانی این امکان را بدهد تا بر اساس این اطلاعات عمل کرده، و در صورت نیاز در روند کاری خود تغییر ایجاد کند.

به عنوان مثال، کسب و کار های موفق بسیاری در سر تا سر دنیا با استفاده از تکنیک اندازه گیری تجزیه و تحلیل QOQ می توانند میزان درآمد خود را نسبت به فصل قبل محاسبه کنند. به عنوان مثال، درآمد فصل اول کمپانی ABC برابر با ۱.۵۰ دلار برای هر سهم بوده است، و در فصل دوم، درآمد آن برای هر سهم معادل ۱.۷۵ دلار برآورد شده است. این آمار نشان می دهد که کمپانی ABC در طول این فصل توانسه ارزش سهام خود را معادل ۱۶.۶ درصد افزایش دهد (۱.۷۵ – ۱.۵۰/۱.۵۰)، که این امر می تواند نشانه ی خوبی برای سرمایه گذاران باشد و باعث شود که تمایل آنها برای سرمایه گذاری در این کسب و کار افزایش یابد.

فهمیدن یک فصل

هنگامی که وارد قواعد و قوانین مالی و حسابداری می شویم، یک فصل اصولا یک دوره ی سه ماه در سال می باشد. به صورت سنتی، اولین فصل ما (Q1) که بهار است شامل فروردین، اردیبهشت و خرداد است. به این ترتیب فصل های پس از آن نیز شامل Q2، Q3 و Q4 می باشند.

بیشتر بدانید : اطلاعات بیشتر درباره نرخ کاهش درآمد مکرر ماهانه

هنگامی که به سراغ تجزیه و تحلیل QOQ می رویم، یک کسب و کار با استفاده از این تحلیل می تواند امور مالی فصل دوم یا Q2 که شامل تیر، مرداد و شهریور است را با فصل دو یا Q1 که شامل فروردین، اردیبهشت و خرداد است مقایسه کند. همین مقایسه را می توان به صورت سالانه نیز انجام داد که به آن تحلیل YOY می گویند که در آن، فصل اول یا Q2 مربوط به یک سال (برای مثال تابستان سال ۹۷) با فصل دوم یا Q2 فصل سال بعد (تابستان سال ۹۶) مقایسه می شود. علاوه بر آن، تحلیل دیگری که وجود دارد تحلیل ماه به ماه یا  MoM نامیده می شود که همین عمل برای هر ماه از سال صورت می گیرد.

اهمیت تجزیه و تحلیل فصل به فصل یا QOQ

اهمیت تجزیه و تحلیل فصل به فصل یا QOQ

گذارش درآمد فصل به فصل یک کمپانی می تواند تاثیر زیادی بر روی بازار و مارکت کسب و کار بگذارد. برای مثال، یک گذارش نا مطلوب و نا امید کننده توسط یک شرکت یا کسب وکار می تواند باعث شود که سهام آن شرکت سقوط کند چرا که سرمایه گذاران به دلیل این گذارش منفی، در صدد آن خواهند بود که پیش از آنکه قیمت و ارزش سهام آن کمپانی کمتر شود، سهام خود را با قیمت هرچند پایین تر بفروشند تا جلو ضرر خود را بگیرند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *