بیوگرافی مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک

مارک زاکربرگ موسس و مدیرعامل وبسایت و شبکه ی اجتماعی فیسبوک، و همچنین یکی از جوانترین میلیاردر های دنیا می باشد.

مارک زاکربرگ کیست؟

مارک زاکربرگ، در تاریخ ۱۴ می سال ۱۹۸۴ در محله White Plains در شهر نیویرک آمریکا به دنیا آمد. او وبسایت اجتماعی فیسبوک را در زمانی که در کالج درس می خواند تاسیس کرد.

او در سال دوم دانشگاه، از دانشگاه هاروارد انصراف داد و تمرکز خود را بر روی وبسایت خود گذاشت. کاربران این وبسایت به بیش از دو میلیارد نفر رسید و مارک زاکربرگ را تبدیل به یک میلیاردر کرد.

دوران کودکی مارک زاکربرگ

دوران کودکی مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکربرگ در ۱۴ می سال ۱۹۸۴ در محله ی White Plains در شهر نیویرک، در یک خانواده ی تحصیل رده به دنیا آمد و در روستایی به نام Dobbs Ferry بزرگ شد. پدر او، ادوارد زاکربرگ یک دندان پزشک بود و در مطبی که به خانه آنها چسبیده بود طبابت می کرد. مادر او، کارن کمپنر، پیش از بدنیا آوردن چهار کودک به نام های مارک،رندی، دونا و آریل، مشغول به طبابت در زمینه ی روانشناسی بود.

مارک زاکربرگ علاقه شدید خود به کامپیوتر را در سنین پایین نشان داد. هنگامی که مارک تنها دوازده سال سن داشت، توانست با استفاده از زبان برنامه نویسی Atari Basic برنامه ای پیام رسان طراحی کند و نام را زاکنت (Zucknet) بگذارد.

حمایت های پدر مارک

پدر مارک زاکربرگ، از برنامه ی او در مطب دندان پزشکی خود استفاده کرد، تا منشی مطب مجبور نباشد نام بیماری بعدی دکتر را در اتاق داد بزند و به این ترتیب اولین اختراع مارک زاکربرگ توسط پدرش مورد استفاده قرار گرفت. همچنین، خانواده ی زاکربرگ از اختراغ مارک استفاده کردند تا در داخل خانه با یکدیگرارتباط برقرار کنند.

طراحی بازی و برنامه هایی در کودکی

علاوه بر این برنامه ی کاربردی، مارک زاکربرگ توانست با کمک دوستان خود برنامه ها و بازی هایی را تنها برای سرگرمی و تفریح طراحی کند. مارک می گوید:« من دوستان هنرمند زیادی دارم. آنها در دوران کودکی به خانه ما می آمدند، نقاشی هایی می کشیدند و من با استفاده از نقاشی های آنها، برنامه ها و بازی های مختلفی طراحی می کردم و می ساختم.»

مربی خصوصی کامپیوتر مارک زاکربرگ

به منظور افزایش و رشد علاقه شدید مدیر عامل فیسبوک به کامپیوتر ها، والدین او یک مربی خصوصی کامپیوتر به نام دیوید نیومن (David Newman) را بکار گرفتن تا هفته ای یک جلسه به خانه آنها آمده و با مارک کار کند. بعد ها نیومن در مصاحبه ی خود با خبرنگاران گفت: آموزش و جلو افتادن از اعجوبه ای همچون مارک زاکربرگ، که همزمان در کالج Mercy مشغول تحصیل بود به هیچ وجه کار آسانی نبود.

مدیرعامل فعلی فیسبوک بعد ها در مدرسه ی Philips Exeter واقع در شهر نیو همپشایر (New Hampshire) ادامه داد. او در این مدرسه استعداد ویژه ای در زمینه شمشیر بازی از خود نشان داد و توانست کاپیتان تیم اید مدرسه شود.

او همچنین در درس ادبیات توانست رتبه های عالی کسب کند و همچنین در درس های کلاسیک دیپلم بگیرد. در عین حال، این مشغله های فکری باعث نشد که مارک از دنیای کامپیوتر عقب بیفتد. او همچنان در زمینه ی کامپیوتر به فعالیت خود ادامه داد و به ساخت برنامه های مختلف مشغول بود.

او در زمانی که هنوز در دبیرستان درس می خواند، توانست یک نسخه ی اولیه از برنامه ی پخش موسیقی به نام پاندورا (Pandora) بسازد که بعد ها او اسم این برنامه را Synapse گذاشت.

کمپانی های معروف بسیاری در آن زمان از جمله AOL و Microsoft مشتاق استخدام مارک و همکاری با او بودند و مارک توسط شرکت های بسیار زیادی دعوت به همکاری شد، اما مارک همه ی این درخواست ها را رد کرد.

ورود به دانشگاه هاوارد

پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان Exeter در سال ۲۰۰۲،مارک  زاکربرگ وارد دانشگاه هاروارد شد. او در سال دوم داشنگاه بود که صاحب شهرتی به عنوان برنامه نویس قهار در دانشگاه شد. در همین زمان بود که او برنامه ای به نام CoureseMatch طراحی کرد که به دانشجویان این امکان را می داد تا کلاس های خود را بر اساس انتخاب های دیگر دانشجویان انتخاب کنند.

اولین نرم افزار معروف مارک زاکربرگ

او همچنین برنامه ای به نام Facemash طراحی کرد که به وسیله آن، میشد عکس های دو دانشجو را در کنار یک دیگر قرار داد و دانشجویان می توانستند به آنها از نظر زیبایی و جذابیت رای بدهند. این برنامه بسیار معروف شد و توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار گرفت، اما طولی نکشید که توسط مدیریت دانشگاه، بدلیل نا مناسب بودن بسته و مسدود شد و دیگر کسی نتوانست از آن استفاده کند.

پس از موفقیت پروژه های قبلی زاکربرگ، چهار تن از دوستانش به نام های دیویا نارندرا (Divya Narendra)، دوقلوهای کامرون و تایلر وینکلووس (Tyler Winklevoss) تلاش کردند از تا با مارک برای کار کردن بر روی یک پروژه شبکه اجتماعی به نام ارتباطات هاروارد (Harvard Connection) همکاری کنند.

هدف از طراحی این سایت این بود که افراد بتوانند با استفاده از اطلاعات هر دانشجو، با آنها قرار های ملاقات بگذارند. مارک قبول کرد که با آنها همکاری کند، اما پس از گذشت مدتی، از این کار کنار کشید و مشغول به کار کردن بر روی شبکه ی اجتماعی خود، به کمک برخی از دوستان خود به نام های داستین موسکوویتز (Dustin Moskovitz)، کریس هیوز(Chris Hughes) و ادواردو ساورین(Eduardo Saverin) شد.

مارک زاکربرگ و دوستانش سایتی طراحی کردند که به کاربران اجازه می داد تا پروفایل خود را بسیازند، عکس آپلود کنند و با دیگر کاربران ارتباط برقرار کنند. این گروه چهار نفره، این وبسایت را در اتاق دانشجویی خود تاسیس کرده و اسم وبسایت خود را The Facebook نهادند.

پس از سال دوم دانشگاه، مارک زاکربرگ از دانشگاه انصراف داد تا بتواند وقت خود را بطور کامل بر روی فیسبوک بگذارد. زاکر برگ شرکت خود را به Palo Alto در کالیفرنیا منتقل کرد، و  تا اواخر سال ۲۰۰۴، شبکه اجتماعی فیسبوک توانست بیش از یک میلیون کاربر را در خود جای دهد.

رشد و توسعه ی فیسبوک

در سال ۲۰۰۵، پروژه ی مارک زاکربرگ زاکربرگ توانست با استفاده از شرکت سرمایه گذاری Accel Partners سرمایه خود را تا حد زیادی افزایش دهد. شرکت Accel مبلغی حدود ۱۲.۷ میلیون دلار را در این شبکه ی اجتماعی سرمایه گذاری کرد، که در آن زمان تنها برای دانشجویان آیوی لیگ (Ivy League) دانشگاه هاروارد قابل دسترس بود.

پس از مدتی، مارک زاکربرگ اجازه ی دسترسی به وبسایت خود را به دانشگاه ها، دبیرستان ها و مدارس بین المللی نیز فراهم نمود، و توانست در دسامبر سال ۲۰۰۵، از این طریق کاربران این شبکه ی اجتماعی را از یک میلیون نفر، به حدود ۵.۵ میلیون نفر افزایش دهد.

طولی نکشید که این وبسایت توانست توجه دیگر شرکت های مطرح دنیارا که مایل به تبلیغ کردن در این شبکه ی اجتماعی محبوب بودند را نیز جلب کند.

زاکربرگ که نمی خواست ظرفیت وبسایت خود را پر کند، پیشنهاد بسیاری از شرکت ها مانند یاهو و MTV Networks را رد کرد. در عوض، او تمرکز خود را بر بروی گسترش وبسایت قرار داد، و به برنامه نویسان و توسعه دهندگان دیگر، اجازه ی دسترسی به پروژه ی خود را داد تا از این طریق، بتواند ویژگی های جدیدی به وبسایت خود اضافه کند.

مارک زاکربرگ و پروژه ی او به شدت درحال پیشرفت کردن بودند تا اینکه در سال ۲۰۰۶، با اولین مانع بزرگ خود رو به رو شدند. سازندگان پروژه Harvard Connection که زمانی با مارک برای ساخت این پروژه همکاری می کردند، ادعا کردند که مارک زاکربرگ ایده ی آنها را دزدیده، و این برنامه نویس معتبر، باید به آنها غرامت پرداخت کند.

از طرف دیگر، زاکربرگ ادعا داشت که ایده های این دو پروژه کاملا با یکدیگر متفاوت است و از نظر برنامه نویسی این دو هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند. با این حال، پس از بررسی وکلا و درآوردن ریشه های پیام های زاکربرگ، متوجه شدند که زاکربرگ مالکیت معنوی و اطلاعات و دیتابیس Harvard Connection را سرقت کرده، و همچنین مشخص شد که زاکربرگ اطلاعات شخصی کاربران فیسبوک را در اختیار دوستان خود قرار داده است.

زاکربرگ بعدها از این کار خود اظهار پشیمانی و عذرخواهی کرد و اظهار کرد که از این کار خود بسیار پشیمان است. او در یکی از مصاحبه های خود با مجله ی نیویرکر (The New Yorker) گفت:

« اگر قرار باشد که خدماتی بسازیم که مردم زیادی به آن اتکا کنند، پس باید به بلوغ برسیم، اینطور نیست؟ من فکر می کنم که طی اتفاقات اخیر بسیار بزرگ شده ام و رشد کرده ام و چیز های بسیار زیادی یاد گرفته ام.»

غرامت های پرداختی فیسبوک

با آنکه زاکربرگ غرامت ۶۵ میلیون دلاری خود را پرداخت کرد، اما این پرونده تا سال ۲۰۱۱ ادامه داشت، چرا که دیویا نارندرا  و تایلر وینکلووس مدعی شدند که مارک زاکربرگ آنها را در مسائل مالی خود گمراه کرده است.

مارک زاکربرگ بعد ها با چالش ها و مشکلات دیگری رو به رو شد. چندی بعد، کتاب میلیاردر های تصادفی (Accidental Billionaires) توسط نویسده ی آمریکایی بن مزریچ (Ben Mezrich) وارد فروشگاه ها شد.

مزریچ به شدت مورد انتقاد و قضاوت قرار گرفت، چرا که او در کتابش داستان زندگی زاکربرگ را به درستی نقل نکرده بود، و از یکسری صحنه سازی ها و دیالوگ های تخیلی و شخصیت های غیر واقعی استفاده کرده بود.

صرف نظر از اینکه این داستان تا چه حد واقعی بود، مزریچ توانست حق امتیاز این کتاب را به نمایش نامه نویسی آمریکایی به نام آرون سورکین (Aron Sorkin) واگذار کند، که نتیجه ی آن فیلمی به نام شبکه ی مجازی (The Social Netowrk) بود که توانست کاندیدای هشت جایزه ی آکادمی آوارد (Academy Award) شود.

زاکربرگ بعد ها به شدت داستاناین فیلم را مورد نقد قرار داد، و به گذارشگران نیویرکر گفت که بسیاری از جزئیات این فیلم ساختگی بوده اند و حقیقت نداشتند. برای مثال، زاکربرگ با یک دانشجوی چینی آمریکایی به نام پریسیلا چن (Priscilla Chan) که در رشته ی پزشکی مشغول تحصیل بوده است، برای مدت زیادی و از سال ۲۰۰۳ در ارتباط بوده است.

مارک زاکربرگ در ادامه گفت که او هرگز علاقه ای به پیوستن به انجمن های دانشجویی نداشته است. او در ادامه ی صحبت های خود اشاره کرد: نکاتی درستی که در این فیلم رعایت شده است بسیار جالب هستند. برای مثال، تمام پیرهن ها و تی شیرت هایی که شخصیت من در آن فیلم پوشیده است، تماما لباس هایی هستند که من در دنیای واقعی آنها را پوشیده ام.

همچنین، زاکربرگ در یکی از کنفرانس های خود گفت:

نکات بسیار زیادی در این فیلم وجود دارد که همه ی آنها اشتباه هستند، و نکات مثبتی که به ندرت در این فیلم مشاهده می شود بسیار کم هستند. به جرات می توان گفت اکثر نکات اصلی و مهم فیلم ساختگی و تخیلی هستند و سازندگان این فیلم به جزئیاتی توجه کرده اند که عملا هیچ اهمیتی ندارند.

با تمام این انتقادات و مشکلات، مارک زاکربرگ و فیسبوک به پیشرفت خود ادامه دادند. مجله ی تایم (Time) او را به عنوان شخصیت سال، در سال ۲۰۱۰ معرفی کرد، و همچنین مجله ی ونیتی فیر (Vanity Fair) او را در صدر لیست کارآفرینان قرار داد. علاوه بر این دو مجله ی معتبر، مجله ی فوربز (Forbes) زاکر برگ را به عنوان شماره ی ۳۵ در بین ۴۰۰ قرد پولدار دنیا قرار داد که در آن زمان، مارک زاکربرگ با این رکورد از استیو جابز، موسس کمپانی بزرگ تکنولوژی آمریکایی اپل(Apple) پیشی بگیرد.

کار های خیر خواهانه ی مارک زاکربرگ

از همان ابتدای موفقیت خود، مارک زاکربرگ اعماد و کار های خیر خواهانه ی زیادی انجام داد. او میلیون ها دلار را صرف اعمال خیر خواهانه کرد. برخی از برجسته ترین این اعمال در سال ۲۰۱۰ انجام گرفت.

در سپتامبر سال ۲۰۱۰، او مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون دلار صرف حفظ و بازسازی مدارس دولتی Newark در نیوجرسی کرد. پس از آن، در دسامبر سال ۲۰۱۰، زاکربرگ با امضای تعهد عهدنامه ی بخشش، متعهد شد تا حداقل ۵۰ درصد از ثروت خود را تا زمانی که زنده است صرف خیریه های سراسر دنیا کند.

دیگر متعهدان این عهدنامه شامل بیل گیتس، وارن بافت و جورج لوکاس می باشند. پس از امضای این عهدنامه، زاکربرگ از دیگر کارآفرینان جوان و ثروتمند دنیا خواست تا با او همراه شوند و به ساخت دنیایی بهتر کمک کنند. او گفت:ما با نسل جدیدی از کارافرینان جوانی که به موفقیت رسیده اند، می توانیم تاثیر بسیار زیادی در زندگی افراد گذاشته و تاثیرات امور خیرخواهانه را سریعتر از هر زمان دیگری مشاهده کنیم.

موفقیت روز افزون فیسبوک

زاکربرگ در ماه می سال ۲۰۱۲ دو تغییر بزرگ را به سرانجام رساند. فیسبوک سهام خود را وارد بازار ارز کرد، که این کار باعث شد پولی بسیار زیاد به مبلغ ۱۶ میلیارد دلار به ثروت مارک زاکربرگ اضافه شود، و آن را به بزرگترین سهام اینترنتی دنیا تبدیل کند. اما زاکربرگ به همین مسئله قانع نبود. او برای اینکه بتواند دستاورد ها و اکتسابات خود را افزایش دهد، شخصا برای خرید سهام شبکه مجازی اینستاگرام با این شرکت وارد مذاکره شد.

پس از موفقیت عظیمی که سهام فیسبوک به دست اورد، ارزش این شرکت تا حدی کاهش یافت، با این حال زاکربرگ توانست پس از مدت کوتاهی اوضاع را به شرایط قبل بازگرداند و ارزش سهام خود را حتی به میزان اندکی بالاتر نیز ببرد.

خانواده و زندگی شخصی مارک زاکربرگ

در تاریخ ۱۹ می سال ۲۰۱۲، یعنی یک روز پس از موفقیت بزرگ فیسبوک، زاکربرگ با پریسیلا چن ازدواج کرد. تقریبا ۱۰۰ نفر در مراسم آنها که در Palo Atlo کالیفرنیا برگزار شد شرکت کردند. نکتاه ی جالب مراسم عروسی آنها این بود که در ابتدا، مهمانان پنداشتند که برای جشن گرفتن مراسم فارغ التحصیلی پریسیلا گرد هم آمده اند، اما ناگهان او را در لباس عروسی مشاهده کردند.

خانواده و زندگی شخصی مارک زاکربرگ

در تاریخ می سال ۲۰۱۳، فیسبوک به لیست ۵۰۰ کسب و کار بزرگ جهانی وارد شد، که این امر باعث شد مارک زاکربرگ، در سن ۲۸ سالگی، به عنوان جوان ترین مدیرعامل دنیا، در سطح بین المللی شناخته شود.

در نوامبر سال ۲۰۱۵، زاکربرگ و چن دختری به نام مکس به دنیا آوردند، که به دنبال آن زاکربرگ اعلام کرد که برای رسیدگی به و وقت گذراندن با خانواده ی خود، به مرخصی دو ماهه خواهد رفت.

او و همسرش در نامه ای که برای دختر خود نوشتند، متعهد شدند که ۰۰درصد از سهام فیسبوکشان را وقف امور خیریه کنند. زوج زاکربرگ این نامه را در پیج فیسبوک مارک زاکربرگ منتشر کردند. متن این نامه به این شکل است: ما متعهد هستیم که نقش کوچکی در تبدیل این دنیا به جای بهتر برای کودکان ادا کنیم، برای همین ما ۹۹ درصد از سهام فیسبوک را که درحال حاضر شامل ۴۵ میلیارد دلار می باشد، و در آینده بیشتر هم می شیود را صرف امور خیریه می کنیم تا این دنیا را برای نسل بعدی به جایی بهتر تبدیل کنیم.

در سپتامبر سال ۲۰۱۶، مارک و چن زاکربرگ اعلام کردند که شرکت چن زاکربرگ، یعنی شرکتی که می خواهند سهام شرکت فیسبوک را در آن نگهدارند، حداقل سه میلیارد دلار را صرف تحقیقات علمی برای درمان و پیشگیری از همه ی بیماری های کودکان می کند. در پی این ماجرا، کوری بارگمن(Cori Bargmann) عصب شناس امریکایی سرپرستی واحد علوم این شرکت را بر عهده گرفت.

زوج زاکربرگ همچنین اعلام کردند که در پی تاسیس موسسه ای تحقیقاتی به نام Chan Zuckerberg Biohub در سانفرانسیسکو هستند که قرار است مهندسان، دانشمندان رایانه، زیست شناسان، شیمی دان ها و دیگر جوامع علمی را گرد هم آورد. این یک همکاری میان دانشگاه Stanford، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه سانفرانسیسکو خواهد بود که توسط زوج زاکربرگ، و با بودجه ی ۶۰۰ میلیون دلار، برای ده سال تامین می شود.

در مارس سال ۲۰۱۷، مارک و چن زاکربرگ در فیسبوک خود اعلام کردند که در ماه آگوست منظر فرزند دوم خود هستند. فرزند دوم آنها در تاریخ ۲۸ آگوست سال ۲۰۱۷ به دنیا آمد و زوج زاکربرگ، او را آگوست نامیدند.

ردبی بازطراحی کسب و کار

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *