سیر تا پیاز آمار رشد درآمد

آمار رشد درآمد

آمار رشد درآمد چیست؟

آمار یا نرخ رشد درآمد درصد افزایش درآمد یک کسب و کار را در هر ماه اندازه گیری می کند و نشان می دهد. این آمار یکی از مفید ترین و مهم ترین آمار هایی است که هر کسب و کاری باید آن را محاسبه کند. نرخ رشد درآمد یک شاخص خوب برای نشان دادن میزان و سرعت رشد کسب و کار شماست.

دلیل اهمیت آمار رشد درآمد

سرمایه گذاران و مدیران و کارآفرینان زیادی درباره اهمیت محاسبه ی آمار رشد درآمد صحبت کرده اند. ویلیام مک کوئیلِن که یکی از سهام داران شرکت سرمایه گذاری Frontline Ventures است در این باره می گوید:« اگر یک استارتاپ یا کسب و کار محصولی اولیه داشته باشد، یا به دنبال بدست آوردن جایگاهی مناسب در بازار و مارکت خود باشد، در این صورت یکی از سه معیار اصلی که من همیشه پیش از سرمایه گذاری از آنها می خواهم آمار رشد ماهانه (MoM) است.»

همچنین پاول گراهام، موسس و مدیر شرکت YCombinator می گوید:« اگر در دنیا تنها یک آمار وجود داشته باشد که موسسان شرکت ها و کسب و کار ها باید آن را بدانند، آن چیزی نیست جز آمار رشد درآمد کسب و کارشان. این آمار یکی از مهم ترین آمار های هر استارتاپ و کسب و کاری است. اگر این آمار را نداشه باشید، ممکن است اصلا ندانید که کار خود را به خوبی انجام می دهید، یا در آن شکست خورده اید.»

نحوه محاسبه آمار رشد درآمد

نحوه محاسبه آمار رشد درآمد

به منظور محاسبه ی آمار رشد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که میزان درآمد و سود ماه دوم را از میزان درآمد ماه اول کم کنید. پس از آن، عدد به دست آمده را تقسیم بر درآمد ماه اول کنید و برای به دست آوردن درصد آن، حاصل را در ۱۰۰ ضرب کنید. فرمول این محاسبه به شکل زیر می باشد:

درصد رشد درآمد ماهانه = (درآمد ماه ب – درآمد ماه الف) / درآمد ماه الفx100

برای مثال، اگر در یک ماه درآمد شما معادل ۱۰۰۰ هزار و در ماه دوم، درآمد شما معادل ۳۵۰۰ دلار بوده است، طبق محاسبه ی زیر آمار رشد شما برابر با ۲۵۰ درصد بوده است:

(۳۵۰۰ – ۱۰۰۰) / ۱۰۰۰ x 100 = 250%

همچنین این روش برای محاسبه ی درآمد برای کسب و کار هایی که تازه راه اندازی شده باشند نیز موثر است. برای کسب و کار هایی که به تازگی شروع به کار کرده اند، محاسبه ی درآمد هفتگی می تواند به آنها کمک کند تا روند کار خود را به خوبی بررسی کنند. برای این کار تنها کاری که باید انجام دهید این است که میزان درآمد ماهانه را به میزان درآمد هفتگی تغییر دهید. بنا بر این فرمول شما به شکل زیر تغییر پیدا خواهد کرد:

درصد رشد درآمد هفتگی = (درآمد هفته ب – درآمد هفته الف) / درآمد هفته الفx100

مزایای محاسبه آمار رشد درآمد

به عنوان یک روش اندازه گیری، آمار رشد درآمد می تواند به کسب و کار ها و استارتاپ ها کمک کند تا روند کاری خود را به صورت ماهانه ارزیابی کنند. این کار باعث می شود که کسب و کار ها تنها با میزان رشد یا رکود فعلی خود متکی نباشند، چرا که تنها ارزیابی وضعیت فعلی می تواند گول زننده باشد.

آمار رشد نه تنها می تواند برای موسسان کسب و کار مفید باشد، بلکه سرمایه گذاران نیز مایلند تا با استفاده از این استاندارد ها شرایط کسب و کاری که در آن سرمایه گذاری کرده، یا قصد سرمایه گذاری دارند را بررسی کنند.

معایب محاسبه آمار رشد درآمد

علاوه بر مزایا و تاثیرات مثبتی که محاسبه ی آمار رشد می تواند بر روی کسب و کار ها داشته باشد، این امکان نیز وجود دارد که این آمار برای کسب و کار های تازه کار گمراه کننده باشد؛ چرا که این کسب و کار ها در ابتدای کار خود ممکن است با رشدی نمایی و سطحی رو به رو شوند. بنا بر این، این کسب و کار ها ممکن است به اشتباه تصور کنند که میزان رشد آنها ثابت خواهد ماند، یا حتی افزایش می یابد. در حالی که واقعیت این است که به دلیل روند رشدی که آن کسب و کار طی می کند، آمار رشد نسبت به آمار قبلی کاهش پیدا خواهد کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *