روش های پرورش هوش مالی

 

شناخت هوش مالی و روش های پرورش آن

پرورش هوش مالی یکی از مباحث بسیار مهم در زندگی هر فردی است. بسیاری از افراد در مدیریت منابع مالی خود دچار مشکل هستند که همین امر می تواند باعث شود کیفیت و تعادل زندگی افراد کاهش یابد. در بسیاری از مدارس کشور های پیشرفته، مدیریت مالی مبحثی است که به دانش آموزان، از سنین پایین آموزش داده می شود. از آنجایی که این شرایط برای همه ی افراد فراهم نیست، افراد باید به تنهایی و با تجربیات خود بتوانند پولی که ماهانه بدست می آورند را مدیریت کنند.

چطور هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

اگر ما بتوانیم هوش و مدیریت مالی را با استفاده از یکسری راه ها و همچنین با استفاده از تجربیات خود بدست آوریم، می توانیم نسل بعد خود را نیز تامین کرده و این مهارت را به آنها نیز آموزش دهیم.

از همین رو ما در این مقاله سعی داریم برخی راه های افزایش هوش مالی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بهتر و راحت تر این مهارت مهم را فرا بگیرید.

راه های افزایش و پرورش هوش مالی شامل موارد زیر می باشد:

۱- خواندن کتاب ها و مجله ها برای پرورش هوش مالی

مهم نیست که منبع اطلاعاتی شما کتاب های کهنه و قدیمی باشند یا مطالب و محتویات دیجیتالی، نکته مهم این است که کتاب ها و مجلات راه های مناسب برای افزایش دانش مالی شما می باشند.

کتاب های زیادی در این زمینه وجود دارند و تنها با جست و جوی آنها می توانید منابع زیادی در این باره در اختیار داشته باشید. تنها با پرداخت مقدار کمی پول برای خرید کتاب، و همچنین صرف مقداری وقت برای خواندن اینگونه کتاب ها می توانید نحوه ی خرج و مخارج، نحوه ی رهایی از قرض ها و بدهی ها و همچنین پس انداز کردن، تا راه ها و روش های سرمایه گذاری را فرا بگیرید و زندگی خود را به کلی بهبود ببخشید.

همچنین مجلات زیادی در حوضه اقتصاد و درآمد زایی وجود دارد که می توانید با خواندن آنها نکات خوبی درباره مدیریت هزینه ها و همچنین کسب درآمد بیشتر بدست آورید. علاوه بر اینها، مقالات متعددی درباره ی کسب درآمد بیشتر در وبسایت redB.ir وجود دارد که همه ی این موارد می توانند برای شما موثر باشند.

۲- شرکت در کنفرانس ها و سمینار ها

یک سمینار پرورش هوش مالی و مدیریت هزینه ها پیدا کرده و در آن شرکت کنید.

اگرچه این سمینار ها و مراسم ها ممکن است هزینه های اضافی برای شما در بر داشته باشند، اما مطمئن باشید که بیشتر آنها ارزش پولی که پرداخت می کنید را دارند. در این مراسمات افراد زیادی وجود دارند که برخی از آنها مکن است شکست خورده باشند، که می توانید از تجربیات آنها استفاده کنید، و همچنین افراد موفقی نیز وجود دارند که درباره دستاورد های خوب صحبت می کنند که گوش کردن به آنها نیز می تواند علاوه بر ایجاد انگیزه در شما، باعث شود مطالب مهمی را یاد گرفته و استفاده کنید تا هوش و مدیریت مالی خود را افزایش دهید.

۳- استفاده از وبسایت های مرتبط

آیا فکر می کنید صرف هزینه برای یادگیری روش های مدیریتی هزینه ی بیهوده ای است؟ پس شاید بتوانید از وبسایت ها و وبلاگ های اینترنتی استفاده کنید. وبسایت های زیادی وجود دارند که مطالب زیادی را درباره نحوه مدیریت پول در اختیار شما می گذارند که استفاده از آنها می تواند بسیار مفید باشد.

همچنین می توانید از فروم های مرتبط با مسائل مالی استفاده کنید و از افرادی که در آنجا نظرات خود را به اشتراک می گذارند استفاده کرده و اطلاعات با ارزشی بدست بیاورید.

۴- تماشای برنامه های تلوزیونی

اگر چه ممکن است تماشای برنامه های تلوزیونی اطلاعات کاربردی مستقیمی درباره ی مدیریت مالی به شما ندهند، اما دیدن و شنیدن داستان برخی از افراد موفق ممکن است علاوه بر ایجاد انگیزه در شما، باعث شود از داستان های آنها الهام گرفته و حتی شغل ها آنها را دنبال کنید و منابع مالی اضافه ی برای خود به وجود آورید.

۵- استفاده از نرم افزار های مدیریت مالی

توجه داشتن به میزان پولی که در می آورید و خرج می کنید، یکی از راه های اصلی مدیریت مالی است. امروزه دیگر نیازی به یادداشت کردن مخارج و هزینه ها در بطور کتبی نیست، و در عوض نرم افزار های زیادی در زمینه مدیریت هزینه ها وجود دارد که می توان از آنها برای مدیریت پولی که در می آورید و پولی که خرج می کنید استفاده کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *