وظایف یک مشاور مالی چیست ؟

مشاور مالی کیست؟

مشاور مالی، به شخصی گفته می شود که در زمینه مسائل مالی و سرمایه گذاری می تواند به مراجعه کنندگان خود مشاوره داده و آنها را در امور مالی خود راهنمایی کند. برای این کار، یک مشاور مالی باید مراجعه کننده خود را مورد بررسی قرار داده و تا حدی از او شناخت پیدا کند مانند میزان درآمد مراجعه کننده، هزینه های او و میزان ریسک پذیری فرد. یکی از مهم ترین بخش های کار یک مشاور مالی این است که به مراجعه کننده خود حس آرامش و امنیت روان بدهد. او باید بتواند اعتماد فرد را بدست آورده و به سوالات و نگرانی های او به درستی و بطور مناسبی پاسخ دهد.

مشاور مالی چه کاری انجام می دهد؟

بطور کلی مشاور مالی نیاز های مالی افراد را شناسایی می کند و به آنها در امور مالی مختلف مانند انواع سرمایه گذاری نظیر سرمایه گذاری در سهام، یا سرمایه گذاری در بورس، امور مالیاتی و بیمه به آنها کمک می کند. آنها به مراجعه کنندگان خود کمک می کنند تا برای اهداف بلند مدت و کوتاه مدت خود مانند خرج تحصیل خود یا فرزندان، و یا دوران بازنشستگی خود برنامه ریزی کنند و اهداف خود را به آن سو پیش ببرند.

مشاوران مالی شخصی معمولا کارهای زیر را انجام می دهند:

  • با افراد ملاقات می کنند تا درباره اهداف مالی آنها صحبت کنند.
  • خدمات مالی مختلفی که می توانند انجام دهند را توضیح می دهند.
  • اطلاعات کافی را در اختیار مراجعه کنندگان خود قرار داده و به سولات آنها پاسخ می دهند.
  • ریسک ها و خطرات مختلف را برای آنها توضیح می دهند.
  • به مراجعه کنندگان خود در موقعیت های مختلف مانند خرج تحصیل یا بازنشستگی کمک می کنند.
  • حساب های بانکی مراجعه کننده را بررسی می کنند و تشخیص می دهند که چه تغییراتی در زندگی فرد لازم است.
  • موقعیت های مالی مختلف را بررسی می کنند.

با آنکه بسیاری از مشاوران مالی درباره موضوعات زیادی به مراجعه کنندگان خود مشاوره می دهند، اما برخی از مشاوران نیز تنها در زمینه های خاص مانند بازنشستگی و مدیریت ریسک تخصص پیدا می کنند. مدیریت ریسک یعنی مشاور مورد نظر دربارهمیزان ریسک پذیری مراجعه کننده با او مشورت می کند، و بر اساس آن پیشنهادات و راهکار های خود را در زمینه سرمایه گذاری به او ابلاغ می کند. پس از انجام سرمایه گذاری برای فرد مراجعه کننده، مشاوران، به علاوه ی خود افراد گزارش های معین و منظمی درباره روند سرمایه گذاری خود خواهند گرفت. مشاوران سرمایه مراجعه کنندگان خود را بطور مداوم بررسی می کنند و معمولا با آنها حداقل سالی یک بار ملاقات می کنند تا آنها از روند سرمایه گذاری خود آگاه کرده  و ضمن بروز رسانی اطلاعات آنها، برنامه مدیریت مالی آنها را بر اساس تغییرات زندگی افراد، میزان درآمد و هزینه های جدید و همچنین تغییرات شرایط اقتصادی و سرمایه گذاری تنظیم کنند.

تعداد زیادی از مشاوران مالی زمان زیادی را صرف تبلیغ برای کار و خدمات خود می کنند. آنها همچنین ارتباط خود را با مشتریان مشتاق خود توسط سمینار ها و یا از قرار ملاقات های کاری و شبکه های مجازی حفظ می کنند.

بسیاری از مشاوران مالی برای خرید مستقیم اوراق قرضه و سهام شرکت ها مجوز رسمی دریافت کرده و بر اساس توافقی که با مراجعه کنندگان و مشتریان خود انجام می دهند، ممکن است از طرف مشتریان خود اجازه ی تصمیم گیری برای امور مالی وخرید و فروش سهام و اوراق قرضه و سرمایه گذاری در امور مختلف را را داشته باشند. بسیاری از افراد از این طریق تمامی امور مالی خود را در دستان افراد متخصص و مورد اعتماد قرار می دهند

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *