هوش مالی چیست ؟

هوش مالی چیست؟

به طور کلی هوش مالی یکی از انواع هوش می باشد که در راستای گرفتن تصمیمات مالی به شما کمک می کند. ما برای بدست آوردن پول و رفع نیاز های زندگیمان به هوش مالی احتیاج داریم. افرادی که از هوش مالی بالا برخوردارند ، تصمیمات مسئولانه تر و عاقلانه تری را نسبت به افراد با هوش مالی پایین می گیرند.

ممکن است فردی از هوش ذهنی بالایی برخوردار باشد اما هوش مالی پایینی داشته باشد. هستند افرادی که در طول زندگی خود با وجود تحصیلات بالا، سخت کوشی و تلاش خود به علت نداشتن هوش مالی در زندگی خود از نظر مالی احساس رضایت نمیکنند .

حتماً می‌دانید که Intelligence فقط به معنای هوش نیست. Intelligence در فضای حقوقی و کسب و کار، به اطلاعات ارزشمند و قابل تحلیل گفته می‌شود که بتوان از آنها نتیجه‌گیری‌هایی انجام داد که جز به وسیله‌ی آن اطلاعات امکان‌پذیر نیست.

املاک و مستغلات، سهام، صندوق های پس انداز، کسب و کار یا پول، افراد را ثروتمند نمی کنند، بلکه این اطلاعات، دانش، عقل و فکر یا به عبارتی دیگر این هوش مالی است که افراد را ثروتمند می کند.” 

این تعریف از زبان رابرت کیوساکی در کتاب «چگونه هوش مالی خود را افزایش دهیم» است.

رابرت کیوساکی یکی از استادان بزرگ در این بحث میباشد که بسیاری از افراد با نظریه ها و کتابهای این بزرگوار توانستند هوش مالی خود را افزایش دهند.

اگر تلاش کنید مشکلات مالی را حل کنید ، آنها به شما کمک میکنند که هوش خود را بیشتر کنید و باهوش تر شوید! . فقر یعنی بیش تر بودن مسئله ها نسبت به راه حل ها. زمانی که یک فرد در مشکلاتی غرق شود که نتواند آن را حل کند فقر پدیدار می شود.

زیر شاخه های هوش مالی

به بیان رابرت کیوساکی هوش مالی به پنج دسته اصلی تقسیم میشود که عبارت اند از :

 1. کسب پول بیشتر
  هر فرد خودش بهتر میداند که چطور میتواند به پول بیشتر برسد ، آنچه در قاعده کلی مطرح میشود این است که باید مراحل پول درآوردن را یاد بگیریم و فقط به گرفتن حقوق ثابت قانع نباشیم.
  نکته دیگر این که هرگز نباید از روی احساسات و هیجانات تصمیم به کاری بگیرید. شما باید ریسک پذیر باشید و هرگز از شکست نهراسید.
 2. حفاظت از پول
  مهم ترین نکته برای حفاظت از پول پیدا کردن روش هایی برای پرداخت کمتر مالیات است. یعنی شخصی که کم ترین مالیات را می پردازد از بالاترین بهره هوش مالی در رابطه با حفاظت از پول برخوردار است.
  باید بدانید که قوانین پولی و مالی تغییر کرده اند. در حال حاضر کسی که سخت کار کند و پول پس انداز کند، دارد برای درآمدی که بیشترین درصد مالیات به آن تعلق می گیرد تلاش می کند ولی فردی که هوش مالی دارد حقوق زیادی نمی خواهد در عوض حق امتیاز یا سود سهام را ترجیح می دهد زیرا به این نوع درآمدها سود کم تری تعلق می گیرد. یک سرمایه گذار باهوش حداقل این را می داند که روی درآمد حاصل از اوراق بهادار یا درآمد بی نیاز از کار سرمایه گذاری کند.
 3. بودجه بندی پول
  بودجه بندی به معنی داشتن برنامه ای برای هزینه ها و درامد هاست.
  بودجه بندی دو حالت کسری بودجه و مازاد بودجه را داراست. کسری بودجه یعنی هزینه ها بیشتر از درامد ها شده باشند. عموما در این شرایط از هزینه های خود کم میکنند تا به تعادل برسند ، اما این راه درست نیست؛ شما باید راهی را پیدا کنید که درامدتان را بیشتر کند.
  مازاد بودجه عبارت است از افزایش درآمد به نسبت مخارج. توجه کنید منظورمان پایین آوردن هزینه ها نیست . اگرچه کاهش مخارج منجر به افزایش درآمد خواهد شد، اما این تعریف دقیقا عنوان نمی کند که مازاد بودجه در نتیجه کاهش مخارج به وجود می آید. این عبارت به معنای تمرکز روی به وجود آوردن درآمد بیش تر است. فردی که مازاد بودجه دارد، می تواند از بین پرداخت بدهی ها، افزایش مخارج یا سرمایه گذاری یک کدام را انتخاب کند.
  اگر شما می خواهید ثروتمند شوید باید بین مازاد بودجه و کسری بودجه قطعا مازاد بودجه را انتخاب کنید و آن را به روش افزایش درآمد نه کاهش هزینه به وجود آورید.
 4. اهرم ساختن از پول
  هر چیزی که باعث شود کار شما آسان گردد را اهرم میگوییم.در مسائل مالی مواردی مثل بودجه بندی، اطلاعات، افزایش درآمد میتوانند اهرم باشند.
 5. افزایش دانش مالی
  اطلاعات تنها دارایی بزرگ این عصر است. در عصراطلاعات برای ثروتمند بودن لازم نیست کارخانه یا معدن داشته باشید، دانش و اطلاعات به تنهایی می تواند شما را ثروتمند کند.. کارآفرینان جوانی که سایت های مای اسپیس یا یوتیوب را به وجود آوردند این گفته را اثبات کردند. فقط با چند دلار، کمی اطلاعات و اهرم تکنولوژی این جوانان بیست و سه ساله میلیاردر شدند..اینکه در عصر اطلاعات زندگی می کنید و بدانید که در این دوران، اطلاعات فراوان و رایگان است به شما کمک می کند تا با استفاده از اطلاعات درست از یک فرد فقیر به یک فرد ثروتمند تبدیل شوید. اما همین نکته که اطلاعات فراوان و رایگان است می تواند نکته منفی هم باشد؛ چون اطلاعات زیاد باعث سردرگمی و سرریز شدن می گردد. برای کنترل کردن سرریزی اطلاعات باید توانایی طبقه بندی اطلاعات را داشته باشید.

چطور هوش مالی خود را افزایش دهیم؟

برای موفقیت و جلو بودن از دیگران اولین قدم این است که معمولی نباشید و هر کاری که دیگران انجام می دهند شما تکرار نکنید.

رابرت کیوساکی میگوید مغز ما به سه بخش تقسیم میشود:

 1. نیم کره راست : معمولا با تصاویر، هنر، موسیقی و سایر رشته هایی که بیشتر با خلاقیت و تجسم همراهند ارتباط دارد.
 2. نیم کره چپ : معمولا برای خواندن، نوشتن، صحبت کردن و منطق استفاده می شود.
 3. مغز ناخودآگاه : این بخش مغز اولیه را دربر می گیرد. مغز اولیه بیشتر شبیه مغز حیوان است، فکر نمی کند بلکه واکنش نشان می دهد، می جنگد، فرار می کند یا بازمی ایستد. بیشتر مواقع ترس از شکست در این قسمت صورت میپذیرد

باید یاد بگیرید از کار گیری هر سه بخش مغزتان استفاده کنید تا بتوانید در مسائل مالی پیروز شوید.

نتیجه گیری

هوش مالی بخشی از هوش کلی ماست که برای حل مشکلات مالی از آن استفاده می کنیم. هوش مالی کاملا اکتسابی است  . مشکلات مالی رایج در دنیای امروز، تطبیق نداشتن درآمدها و هزینه های زندگی، نداشتن خانه شخصی، بدهکاری، هزینه های ماشین، هزینه های بهداشتی و درمانی و … است که با استفاده از هوش مالی می توان آنها را برطرف کرد.

اگر هوش مالی را در خود تقویت نکنیم روز به روز مشکلات وخیم تر می شوند و شرایط روز به روز سخت تر. واقعیت این است که پول تاثیر به سزائی بر سبک زندگی و کیفیت زندگی دارد. پول آسایش می آورد، آزادی زمانی و آزادی انتخاب می آورد. ولی بدست آوردن پول به تنهائی اگر با استفاده از هوش مالی نباشد منجر به ثروتمند شدن نمی شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *