کارآفرینانی که با هیچ شروع کردند

همه ی ما درباره افرادی که در یک خانواده ی ثروتمند بزرگ شده اند و پس از آن با استفاده از سرمایه ی اولیه زیادی که داشته اند توانسته اند کسب و کار موفقی راه اندازی نمایند و به موفقیت های بزرگ برسند، یا درباره افرادی که کسب و کار قدیمی را خریداری کرده اند و تواسنته اند آن را تبدیل به یک کسب و کار جدید و بزرگ کنند شنیده ایم. این داستان ها اگر چه ممکن است برای برخی افراد انگیزه بخش و آموزنده باشند، اما از نظر افراد متفکر تر و باهوش تر، داستان افرادی آموزنده یا کارآفرینان و انگیزه بخش است که بدون هیچ سرمایه اولیه ای، یا با سرمایه خیلی کم و از نقطه ی صفر کار خود را شروع کرده اند و با استفاده از همت و پشتکار خود به موفقیت رسیده اند.

افراد موفقی که بدون سرمایه های کلان موفق شده اند

اینها داستان های افراد و کارآفرینانی است که سفر خود را بدون هیچ پول اولیه، گاه بدون هیچ کمکی از سوی دیگران و حتی گاهی بدون هیچ تحصیلات مدرسه ای و دانشگاهی، همچنان توانسته اند به موفقیت های بسیار زیادی دست پیدا کنند.

اما این افراد، بدون داشتن ایده آل های موفقیت که در ذهن ماست، چطور توانسته اند به هدفی که در سر داشته اند برسند، و اینکه افراد و کارآفرینان دیگر چه چیز هایی می توانند از آنها یاد بگیرند؟ در این مقاله به داستان برخی از این افراد شگفت انگیز می پردازیم تا کمی با سبک و راه های رسیدن آنها به موفقیت آشنا شویم. افرادی که در این بین انتخاب شده اند شامل موارد زیر می باشند:

جان پاول دجوریا

جان پاول دجوریا

جان پاول جونز دجوریا (John Paul Jones DeJoria) یک کار آفرین و میلیاردر آمریکایی است که در کالیفرنیا متولد شد. پدر او فردی ایتالیایی و مادرش زنی یونانی بوده و او اصالتی یونانی-ایتلایی-آمریکایی دارد.  جان پاول دجوریا یک میلیاردر و خیر خود ساخته است که معمولا به موسس و راه انداز خط تولید کارخانه ی لوازم آرایشی و بهداشتی کارخانه های پاول میشل (Paul Mitchell) و کارخانه ی پاترون اسپریتس (The Patron Spirits) شناخته می شود.

جان پاول دجوریا شاید به اندازه کار آفرینانی همچون استیو جابز (Steve Jobs) یا الون ماسک (Elon Musk) شناخته شده و مطرح نباشد، اما شکی نیست که به اندازه ی این دو کارآفرین بزرگ برای رسیدن به موفقیت تلاش کرده است. او ابتدا کار خود را به عنوان یک پیک روزنامه، خدمت کار و نظافت چی و رانندگی دو کامیون شروع کرد تا بتواند حقوق نا چیزی دریافت کند. اما دجوریا توانست بلاخره پس از سال ها کمپانی محصولات مراقبت از موی خود را تاسیس کند و این زمانی بود که دجوریا، فردی به نام پاول میشل (Paul Mitchell) را ملاقات کرد.

این دو فرد با دریافت وامی با مبلغ تنها ۷۰۰ دلار توانستند یک کسب و کار راه اندازی کنند و آن را به یک کمپانی بزرگ و موفق تبدیل کردند. پس از گذشت مدتی، دجوریا موفق شد تا کمپانی نوشیدنی سازی Patron Spirits را راه اندازی کرده، و همچنین یکی از سرمایه گذاران اصلی رستوران های زنجیره ای و معروف House of Blues می باشد. امروزه، ثروت این راننده کامیون سابق و کارآفرین فعلی به بیش از ۳ میلیارد دلار می رسد. همچنین او سالانه مبلغ زیادی را صرف امور خیریه می کند و نام او در بین خیرین برتر آمریکا قرار دارد.

کلوین پلانک

کلوین پلان یک میلیاردر، کار آفرین و خیر امریکایی ۴۶ ساله است. این فرد موثث، مدیر عامل و رئیس کمپانی Under Armour می باشد که یک کمپانی طراحی لباس و پوشش ورزشی، کفش و لوازم های جانبی ورزشی است و در بالتیمور، بزرگترین شهر ایالت مریلند آمریکا قرار دارد.

هنگامی که کلوین پلانک شروع به فروختن لباس هایی با برند Under Armour کرد، فردی کاملا بی پول و شکست خورده بود. در اوایل فعالیت خود، تمام پولی که بدست آورده بود یعنی حدود ۲۰ هزار دلار را پس انداز کرد و توانستن با گرفتن وامی ۴۰ هزار دلاری کمپانی و کسب و کار خود را تاسیس کند.

پس از گذشت مدتی، کمپانی او توانست قراردادی با ارزش ۱۷ هزار دلار با دانشگاه صنعتی جورجیا تک واقع در شهر آتلانتا در ایالت جورجیا آمریکا امضا کند، و پس از گذشت مدتی این کمپانی توانست بسیاری از لباس های خود را به تیم های بسکتبال لیگ NFL آمریکا بفروشد. در این زمان بود که موفقیت کلوین پلان شروع شد و تنها پس از گذشت چند سال، توانست صد ها نفر را در کمپانی خود مشغول به کار کند. در حال حاضر بیش از ۵۵۰۰ نفر در کمپانی Under Armour مشغول به کار هستند و ثروت کلوین پلانک امروزه به حدود دو میلیارد دلار می رسد.

جان کوم

جان کوم یک کارآفرین و برنامه نویس اوکراینی آمریکایی موفق است گخ در سال ۱۹۷۶ به دنیا آمد و ۴۲ سال سن دارد. عموم افراد او را به سازنده و موسس Whatsapp می شناسند؛ واتس اپ یک نرم افزار پیام رسان است که زیر مجموعه ی شبکه ی اجتماعی فیسبوک قرار دارد و در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد. جان کوم موسس آن، در یک روستای کوچک در شهر کیو (Kiev) واقع در کشور اوکراین به دنیا آمد.

خانواده ی کیم بدلیل مشکلات زندگی خود به کالیفرنیا آمریکا مهاجرت کردند، و کوم جوان که به کامپیوتر علاقه نشان داده بود، در اوقات فراغت خود شروع به یادگیری و کار کردن با کامپیوتر کرد. تا قبل از رسیدن به ۱۸ سالگی، کوم جوان توانایی های زیادی بدست آورده بود و در سال ۱۹۹۷ یعنی زمانی که ۲۱ سال سن داشت، توسط کمپانی Yahoo استخدام شد و در زمینه ی برنامه نویسی شروع به فعالیت کرد.

جان کو به مدت ده سال در آن کمپانی مشغول به کار بود تا آنکه بلاخره توانست پتانسیل بالای پیشرفت نرم افزار ها در سال ۲۰۰۹ را درک کند و نرم افزاری به نام Whatsapp  طراحی کند. تا سال ۲۰۱۴، واتتس اپ به یکی از معروف ترین و پر طرفدار ترین نرم افزار های پیام رسان تبدیل شده بود و در نهایت کمپانی فیسبوک سهام آن را با قیمت ۲۰ میلیارد دلار خریداری کرد.

ساموئل والتون

ساموئل مور والتون یک بیزینس من و کارآفرین آمریکایی بود که بیش از هر چیزی برای تاسیس شرکت خرید و فروش Walmart و کمپانی Sam’s Club معروف بوده است. فروشگاه ها و زنجیره های Walmart بزرگترین کمپانی دنیا از نظر سود و سرمایه گذاری، و همچنین بزرگترین شرکت خصوصی دنیا به حساب می آمد. ساموئل والتون زمانی ثروتمند ترین فرد ایالات متحده آمریکا بود.

در زمان فعالیت شرکت های او، کمپانی Walmart به دلیل حقوق پایینی که برای کارمندان خود در نظر گرفته بود، و همچنین ترفند های دیگری که باعث به حداکثر رساندن سود این کمپانی می شد حسابی شناخته شده بود. ساموئل والتون، موسس این کمپانی زمانی که در سال ۱۹۴۵ اولین فروشگاه خود را تاسیس کرد، تقریبا هیچ سرمایه ای نداشت.

ساموئل والتون، با استفاده از ۲۰ هزار دلاری که از پدرزن خود قرض گرفته بود استفاده کرد تا اولین فروشگاه خود را تاسیس کند، و توانستن در حوضه ی خرید و فروش به طرز بی نظیری پیشرفت کند و موفق شود. اولین فروشگاه تحت عنوان رسمی Walmart در سال ۱۹۶۲ تاسیس شد و تا سال ۱۹۷۶، ارزش سهام Walmart به بیش از ۱۷۶ میلیون دلار رسید.

جورج سوروس

جورج سوروس

جورج سوروس یک سرمایه گذار موفق و یک خیر بزرگ آمریکایی مجارستانی است که در سال ۲۰۱۹ ثروت او حدود ۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است و این درحالی است که او تا به حال مبلغی بیش از ۳۲ میلیارد دلار را صرف امور خیریه کرده است.

اگر چه می توان جور سوروس را بیش از یک کارآفرین، یک سرمایه گذار دانست، اما دانستن داستان زندگی او خالی از لطف نیست. هنگامی که سوروس یک نوجوان اهل مجارستان بود به انگلستان مهاجرت کرد. بر خلاف مشکلات مالی که خانواده ی او داشتند، توانستند هزینه های مالی او را برای شرکت در مدرسه ی اقصتادی لندن فراهم کنند، و او با کار و تلاش خود موفق شد تا هزینه های دانشگاه خود را نیز در تامین کند. او سپس در دهه ۱۹۵۰ به آمریکا مهاجرت کرد و به عنوان مدیر سرمایه گذاری چند شرکت بزرگ مشغول به کار شد و در نهایت موفق شد تا کمپانی خود را تاسیس نماید.

آنچه می توان از این کارآفرینان آموخت

در پایان این مقاله قصد داریم نکات و آموزه هایی که می توان از زندگی این کارآفرینان آموخت را بررسی می کنیم.

قرض گرفتن گاهی اوقات عاقلانه است

در بسیاری از موارد، قرض گرفتن و زیر بار قرض رفتن ممکن است گزینه ی نامناسبی باشد؛ بخصوص اگر فکر می کنید ایده ی کسب و کارتان آنقدر موفق نیست که بتواند این مبلغ را به شما بازگرداند. اما تقریبا تمام افراد این لیست حداقل یک بار از گزینه ی وام و قرض گرفتن استفاده کرده اند تا بتوانند کمپانی خود را تاسیس کنند. بطور کلی، این افراد معتقدند تا وقتی که برنامه ی مناسب و محکمی برای باز پس دادن قرض و وام خود داشته باشید، زیر بار بدهی رفتن می تواند گزینه ی عاقلانه ای باشد.

روی خودتان سرمایه گذاری کنید

روی خودتان سرمایه گذاری کنید

چیزی که باید بدانید این است که شما پیش از سرمایه گذاری روی هر چیز دیگری، با افزایش تمرکز بر روی ارتقای مهارت ها، دانش و تجربه های خود بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید. اعتماد به نفس، خود باوری و سرمایه گذاری روی خود لازمه ی راه اندازی هر کسب و کار بزرگ و کوچکی است.

آینده نگر باشید

آینده نگر باشید

نکته ای که می شود درباره این کارآفرینان به آن توجه کرد این است که آنها وارد مارکت و بازاری که از قبل وجود داشته و اشباع شده است نشدند؛ بلکه آنها یا بازار های جدیدی به وجود آوردند، یا با استفاده آینده نگری خود در بازار هایی سرمایه گذاری کردند می دانستند آینده و پتانسیل بالایی در پیشرفت خواهند داشت. به یاد داشته باشید که آینده نگری و توانایی پیشبینی آینده بسیار مهم تر از شناخت حال است.

همه ی کارآفرینان موفق لزوما زندگی های موفق و خانواده ی ثروتمندی نداشته اند. آنها ممکن است از وضعیتی معمولی و حتی سخت شروع کنند، و آنقدر سخت تلاش کنند و وقف ایده های خود شوند و ریسک هایی انجام دهند تا به هدف خود برسند و ایده های خود را به حقیقت نزدیک کنند. از افراد موفقی که پیش از شما به موفقیت رسیده اند الگو برداری کنید و ایده بگیرید، و اجازه ندهید کمبود پول، سرمایه و تجربه مانع دنبال کردن اهداف شما شوند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *