اثرات منفی تکنولوژی روی کسب و کار ها

اثرات منفی تکنولوژی بر روی کسب و کار ها

سیستم های بیزینس و کسب و کار ها، امروزه به نقطه ای رسیده اند که حتی تصور یک کسب و کار کوچک هم بدون امکانات و تکنولوژی های ساده مانند کامپیوتر های رومیزی برای ثبت اطلاعات و دریافت ایمیل ها غیر ممکن است. در بیشتر موارد، نوآوری ها و امکانات تکنولوژیکی سرعت و راحتی گردش کار را افزایش می دهند و امکانات و سیستم های ضروری برای سازماندهی اطلاعات فراهم می کنند.

علی رغم موارد و نکات مثبتی که تکنولوژی برای زندگی امروز ما دارد، تکنولوژی می تواند اثرات منفی بر روی کسب و کار ها داشته باشد و باعث به وجود آمدن ارتباطات غیر انسانی و ماشینی شود.

اثرات مثبت و منفی تکنولوژی

تکنولوژی امروزه به یکی از ضروری ترین نیاز های انسان ها تبدیل شده است. این نیاز به تکنلوژی به قدری شدت گرفته است که در برخی از کشور ها کلینیک ها و کمپ های ترک اعتیاد به تکنولوژی و به خصوص ترک اعتیاد به گوشی های تلفن همراه تاسیس شده است.

اگر چه تکنولوژی باعث شده تا زندگی امروزی ما تا حد زیادی آسان و ساده شده است، اما در کنار اثرات مثبت، اثرات منفی نیز در بر دارد که در این مقاله، به اثرات منفی این پدیده در خصوص کسب و کار ها می پردازیم. جهت آگاهی بیشتر صاحبان کسب و کار و کارآفرینان، ما در این مقاله به برخی از اثرات مثبت و منفی تکنولوژی پرداخته ایم. این اثرات شامل موارد زیر می باشد:

تکنولوژی باعث نزدیکی آدم ها و دور شدن آنها می شود

هنگامی که صحبت از گردآوری و نزدیک شدن آدم ها در میان باشد، تکنولوژی مانند یک شمشیر دو لبه عمل می کند؛ به این منظور که هم اثرات مثبت دارد و هم شامل موارد منفی می شود. از یک طرف، تکنولوژی به باعث می شود تا همکاران، با یکدیگر و همچنین مدیران خود به راحتی ارتباط داشته باشند، به این ترتیب که می توانند به راحتی از طریق ایمیل و برنامه های پیام رسان با یکدیگر چت کنند و یا به یکدیگر ایمیل بزنند.

با این حال، تکنولوژی و فضا های مجازی یا شبکه های اجتماعی می توانند حواس پرت کن باشد. علاوه بر آن، هنگامی که صحبت از برقراری ارتباط صحیح و ساخت یک تیم صمیمی و دوستانه باشد، ارتباطاتی که از طریق فضاهای مجازی صورت می گیرند، هرگز نمی توانند جای ارتباطات حقیقی و انسانی که رو در رو صورت می گیرند را پر کنند.

تکنولوژی باعث مرتب سازی اطلاعات می شود

یکی دیگر از مزایایی که تکنولوژی امروزه برای انسان فراهم کرده است، صرفه جویی در وقت و منابع است. کامپیوتر ها اطلاعات و دیتا ها را به نحوی در خود ذخیره می کنند و نظم می دهند، که نیاز انسان را در این موارد به حد اقل می رساند.

برای مثال، برای درج کردن اطلاعات مربوط به سود ها و زیان هایی که یک کسب و کار در یک نرم افزار در یک ماه، تنها به چند ثانیه وقت نیاز است، درحالی که در گذشته، جمع آوری اطلاعات و ثبت کردن آنها در کاغذ های مربوطه با دست، و انبار کردن و بایگانی کردن آنها ممکن بود حتی تا یک روز طول بکشد.

تکنولوژی باعث ذخیره ی پول، و خرج شدن آن می شود

تکنولوژی با استفاده از صرفه جویی و حفظ زمان، باعث حفظ و صرفه جویی در پول و هزینه های می شود، مانند صرفه جویی در وقتی که برای ثبت اطلاعات سود و زیان های یک ماه یک شرکت لازم است. علاوه بر آن، تکنولوژی باعث به جمع آوری اطلاعات به روز و با ارزش می شود. داشتن اطلاعات به روز باعث می شود تا افراد بتوانند به راحتی و با سرعت قابل قبولی مشکلات را شناسایی کنند، راه حل مناسب را پیدا کنند و برای رفع آن اقدام کنند.

با این حال، کامپیوتر ها، نرم افزار ها و آموزش های مورد نیاز برای حفظ و به روز رسانی این اطلاعات، به علاوه ی وقت مورد نیاز برای آموزش های کار با این نرم افزار ها و کامپیوتر ها می تواند خود هزینه های خود را به همراه داشته باشد. این هزینه ها و وقت های مورد نیاز ممکن است گاهی بیشتر از وقت و هزینه ای که ذخیره می کنید باشد.

تکنولوژی باعث به خطر افتادن حریم خصوصی می شود

تکنولوژی باعث به خطر افتادن حریم خصوصی می شود

افزایش قابلیت دسترسی به اطلاعات، که توسط سیستم های کامپیوتری و نرم افزاری به وجود آمده است، امروزه باعث به وجود آمدن مشکلات مربوط به حریم خصوصی افراد شده است.

با استفاده از جمع آوری اطلاعاتی درباره نیاز ها و رفتار های مشتریان، کسب و کار های می توانند به طور موثر تری عمل کرده و علاوه بر رفع بهتر نیاز های آنان، تبلیغات موثر تری نیز انجام دهند. بسیاری از مصرف کنندگان، نگهداری و ضبط این نوع از اطلاعات را، تحدیدی بر علیه حریم خصوصی خود دانسته، و باعث به وجود آمدن مشکلات قانونی برای این کسب و کار شده اند.

تکنولوژی باعث افزایش سرعت، و بیکاری افراد می شود

تکنولوژی می تواند باعث افزایش بهره وری و افزایش سرعت انجام کار ها می شود، چرا که امروزه کار هایی توسط ماشین ها انجام می شود که پیش از آن انسان مجبور بود تا آنها را بصورت دستی انجام دهد.

تکنولوژی باعث افزایش سرعت، و بیکاری افراد می شود

کسب و کار های اتوماسیون شده در بسیاری از موارد جلوتر از کسب و کار های سنتی هستند، چرا که انجام کار ها توسط ماشین ها باعث می شود تا کار ها سریعتر و شاید با دقت بیشتری انجام شود.

با این حال، اتوماسیون کردن کارخانه ها و کسب و کار ها می تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی، از قبیل مشکلات اجتماعی شود. بکار گیری ماشین آلات در همه ی زمینه ها، امروزه باعث افزایش رشد بیکاری در بسیاری از جوامع شده است.

از دیدگاه متخصصان امور کسب و کار و همچنین جامعه شناسان و متخصصان مشکلات جوامع بشری، تکنولوژی باید به نحوی با کسب و کار ها ادغام شود که باعث کنار گذاشتن نیرو های انسانی نشود؛ بلکه صاحبان کسب و کار باید به نحوی از تکنولوژی بهره ببرند که باعث افزایش کارآمدی و کمک به انسان ها باشد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *