بررسی رابطه بین اقتصاد و سیاست

رابطه بین اقتصاد و سیاست

رابطه بین اقتصاد و سیاست رابطه‌ای دو طرفه است. هم اقتصاد بر سیاست تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد و هم سیاست.

واقعیت این است که پژوهش‌هایی که در این خصوص انجام شده عمدتاً به تأثیر سیاست بر اقتصاد پرداخته‌اند. این یک فرض پذیرفته شده است که سیاست و بازی‌های سیاسی وضعیت اقتصادی جامعه را تغییر میدهد و مسیر آن را مشخص میکند. این چنانکه می‌دانیم بسیاری از بازارها به‌ویژه بورس‌های فلزات و بازار طلا و ارز به شدت به کوچکترین اخباری که از مذاکرات سیاسی می‌رسد حساس هستند. اما جالب است بدانیم که جهت تأثیرگذاری در کشورهای غربی عکس این حال است. البته همانطور که در ابتدا گفته شد این رابطه دوسویه است، ولی در کشورهای غربی این اقتصاد است که جهت سیاست و چگونگی سیاست‌های اقتصادی را تعیین می‌کند.

عوامل سیاسی که تأثیر مهمی در اقتصاد دارند

نوع رژیم

ثبات سیاسی یا بی ثباتی

مدیریت سیاست

فساد

قوانین تجارت

به طور خلاصه به توضیح هرکدام میپردازیم:

نوع رژیم

نوع رژیم در واقع شکل دولت در یک کشور است. نشان میدهد که آیا یک کشور دموکراتیک، اقتدارگر، کمونیست و یا نوع دیگر است. نوع رژیم سیاست هایی را که بر توسعه اقتصادی تأثیر می گذارد را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، در یک کشور دموکراتیک، مردم می توانند وام های کسب و کار کوچک بگیرند و شرکت خود را تاسیس کنند. با این حال، در یک ملت کمونیستی، مقررات سختگیرانه ای مانند پرداخت حقوق تمام کارمندان مساوی با یکدیگر و قوانینی از این قبیل را نام برد که می تواند تاثیری بر فعالیت های شرکت ها و جلوگیری از رشد و توسعه اقتصادی داشته باشد، وجود دارد.

ثبات سیاسی یا بی ثباتی

ثبات سیاسی یا بی ثباتی، به قابلیت اطمینان و دوام یک ساختار دولتی اشاره دارد. سیستم پایدارتر، یک سیستم سیاسی است، در کشورهایی که خطر بالقوه تروریسم و یا درگیری های داخلی وجود دارد، کمتر پایدار هستند. این باعث می شود که بازرگانی و کسب و کار در آن منطقه ، گران و خطرناک باشد. هنگامی که در یک کشور جنگ میشود، کسب و کار را کاهش می دهد و می تواند به ارزش ارز مبادله ای آن کشور آسیب برساند یا اینکه میزان پول کشور در مقایسه با سایر کشورها با ارزش است. بدین ترتیب، سیستم هایی با ثبات کمتر، احتمال افزایش رشد اقتصادی را کمتر می کنند، زیرا آنها در معرض خطر هستند.

مدیریت سیاست

مدیریت سیاسی اشاره به این دارد که دولت بر اجرای سیاست ها و قوانین ملی و بین المللی نظارت دارد. در کشورهایی که قوانین کپی رایت و دزدی اجرا نمی شوند، برای کسب و کارها کار هایی با درآمد کم ، کسب درآمد بسیار سخت و دشوار خواهد بود. به عنوان مثال، یک شرکت که می خواهد آهنگ به فروش برساند ممکن است تصمیم خود را عوض کند؛ زیرا این امر سودآور نخواهد بود. چراکه هر کس به طور غیر قانونی موسیقی را به صورت رایگان دانلود می کند.

فساد

سطح فساد، سطح اقدامات نادرست، غیر اخلاقی و غیرقانونی را که برای افراد و شرکت ها اعمال می شود، مشخص می کند. فساد می تواند شامل رشوه دادن به سیاستمداران، رشوه دادن به شرکت های محلی برای برای جلوگیری از ورود رقبا به بازار باشد. تصور کنید که یک شرکت به دولت می رود تا رقیب خود را حفظ کند. این مانع توسعه اقتصادی شده و می تواند یک انحصار را ایجاد کند که خدمات را بیش از حد گران  ارائه کند.

قوانین تجارت

قوانین تجاری، سیاست های محلی و بین المللی است که واردات یا صادرات کالاها را تحت تاثیر قرار می دهد. قوانین تجارت عوامل سیاسی هستند چرا که دولت ها و سیاستمداران ، سیاست های مربوط به تجارت را توسعه می دهند. تجارت شامل تعرفه ها، یا هزینه ها و مالیات هایی است که برای واردات و صادرات گرفته می شوند. برخی از معاملات تجاری بین کشورها می توانند تعرفه های تجاری را کاهش دهند. با این حال، این اغلب بین دو کشور توسعه یافته رخ می دهد و اقتصادهای توسعه یافته یا در حال توسعه با مالیات های زیاد مواجه می شوند که می تواند آنها را از شرکت در تجارت بین المللی منصرف کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *