روش های نجات یافتن از رکود اقتصادی

شیوه های نجات یافتن از رکود اقتصادی

اقتصاد همیشه بالا و پایین هایی داشته و از این به بعد نیز خواهد داشت. اما چطور میتوان از شرایط سخت رکود اقتصادی با موفقیت خارج شد؟ با استفاده از کاهش هزینه ها، آماده شدن برای این شرایط و مطمئن شدن از این که هنوز هم درآمد هرچند اندکی برای خود دارید، میتوانید از رکود های اقتصادی با هر سختی و عظمتی جان سالم به در ببرید.

قسمت اول، آماده شدن برای رکود اقتصادی

کنار گذاشتن بودجه ی اضطراری

اگر پس اندازی برای روز ها و شرایط اضطراری ندارید، مقداری پول برای این شرایطی که حتما روزی خواهد رسید کنار بگذارید و هر ماه میزانی از درآمد خود را برای آن اختصاص داده و آن را افزایش دهید. این میزان پول را در حساب بانکی خود نگهدارید و سعی کنید نسبت به آن کاملا بی توجه باشید. سعی کنید از چک کردن مدام موجودی آن خودداری کنید.

قرض های خود را تسویه کنید

شما باید همیشه به گونه ای کار کنید که زیر بار قرض نمانید، اما وقتی که یک رکود اتقتصادی در شرف وقوع است، این امر مهم تر خواهد بود. با پرداخت قرض هایی شروع کنید که اهمیت بیشتری دارند مانند پرداخت بدهی های بانکی یا افرادی که مدت زیادی است که به آنها بدهکار هستید و پس از آن میتوانید به آنهایی که اهمیت کمتری دارند، یا میزان بدهی کمتری به آنها دارید بپردازید. کاهش قرض ها و بدهی ها از هزینه های ماهانه شما کم خواهد کرد و به شما این امکان را میدهد تا درصورتی که بدلیل رکود اقتصادی کار خود را از دست دادید، یا مجبور به کسر هزینه هایتان شدید،  فشار کمتری متحمل شوید.

منابع مالی اضافه خلق کنید

همیشه در شرایط رکودی امکان این وجود دارد که کار خود را از دست بدهید. در این شرایط رکودی  باید بیشترین تمرکز خود را روی شغلتان، و بازگشتن به بازار رقابت متمرکز کنید ( همیشه یک رزومه کاری بروز، یا موقعیت های شغلی برای خود داشته بشید ).

با این حال، میتوانید امنیت مالی خود را با ساخت یک منبع درآمد اضافه تامین کنید. اینکار میتواند شغل دوم شما، یا یک کسب و کار آنلاین باشد.

به یاد داشته باشید که حتی کمترین میزان درآمد و پس انداز ماهانه نیز میتواند در شرایط رکود اقتصادی برای شما مفید و حیاتی باشد.

تنوع سرمایه گذاری

طی دوران رکود اقتصادی، معمولا قیمت سهام شرکت ها بطور چشم گیری کاهش پیدا میکند. این بدان معناست که سرمایه شما میتواند آسیب بسیار زیادی ببیند. با اینکه بسیاری از شرکت ها و سهامشان پس از رکود دوباره میتوانند خود را احیا کرده و به جای قبلی خود بازگردند، برخی شرکت ها از نو شروع خواهند کرد که باعث میشود پول شما از بین برود. شما میتوانید با ایجاد تنوع و گسترش سرمایه گذاری های خود، از وقوع این اتفاق جلوگیری کنید. میتوانید اینکار را با استفاده از خرید اوراق قرضه، سرمایه گذاری در کسب و کار های مطمئن داخلی و حتی خارج از کشور، یا سرمایه گذاری در فلزات گرانبها انجام دهید. اینکار ها، بخصوص دو مورد آخر میتواند شما را در این شرایط حفظ کند.

علاوه بر موارد بالا، میتوانید پول خود را در زمین ها و آپارتمان ها و املاک سرمایه گذاری کنید که معمولا قیمتشان هیچوقت بطور محسوسی پایین نمی­آید و در شرایط بد اقتصادی ممکن است حتی بالا هم برود.

قسمت دوم، دوام آوردن در رکود اقتصادی

درباره آن صحبت کنید

با تمام اعضای خانواده خود بنشینید و درباره اوضاع اقتصادی خانواده با آنها صحبت کنید. چگونگی مواجهه شدن و کنار آمدن با این شرایط ، با کمک خانواده تان میتواند اثرات مثبتی بر رابطه شما با آنها داشته باشد و بعلاوه میتواند به شما روحیه لازم را برای موفق شدن در این اوضاع بدهد.

  • این فرصت مناسبی است تا به فرزندانتان نشان دهید که اعضای یک خانواده چطور میتوانند در شرایط سخت کنار یکدیگر باشند و با کمک هم از پس مشکلات بر آیند.

کاهش هزینه ها

راه های زیادی برای کاهش هزینه ها، در طول مدت رکود اقتصادی وجود دارد. در بسیاری از آنها شما میتوانید کیفیت زندگی معمولی خود را داشته باشید و تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که پول و هزینه های خود را اولویت بندی کنید و از هزینه هایی که واقعا غیر ضروری هستند بکاهید.

  • هزینه های شخصی را کاهش دهید. اگر وجود چیزی واقعا ضروری نیست آن را نخرید. سعی کنید تا جایی که میتوانید  هزینه های خود را اولویت بندی کنید و پول خود را طبق اولویت ها و مایحتاج های واقعی زندگی خرج کنید.
  • حمل و نقل : در هزینه های رفت و آمد خود تجدید نظر کنید. استفاده از دوچرخه و وسایل نقلیه عمومی را مد نظر قرار دهید یا اگر میتوانید، بدون ماشین زندگی کنید  اما اگر این کار عملی نیست، به دنبال راه هایی برای کاهش مخارج آن باشید.
  • خورد و خوراک : بیرون غذا خوردن را محدود تر کنید؛ سعی کنید برای مثال، ماهی یک مرتبه در خارج از منزل غذا بخورید و در عوض، در خانه آشپزی کنید. با اینکار میتوانید از بخش نسبتا زیادی از هزینه های خود بکاهید و آن را صرف امور مهم تر کنید.
  • خانه و محل سکونت: اگر مجرد هستید یک هم اتاقی پیدا کنید و هزینه های ماهانه را با او نصف کنید. همچنین میتوانید به منطقه ای نقل مکان کنید که هزینه های زندگی در آنجا کمتر باشد.

شغل خود را حفظ کنید

 اگر شغلی دارید، سعی کنید کارمند بینظیری باشید. به خود یاد آور شوید که الآن وقت کم کاری نیست. زود بیایید، دیر بروید، و برای انجام پروژه های مختلف داوطلب شوید. کم کاری دیگران را جبران کنید. الآن وقت آن رسیده که خود را اثبات کنید.

  • اگر شغلی ندارید، به دنبال راه های دیگر برای بدست آوردن پول باشید. تمرکز خود را روی کاهش هزینه ها، که بالاتر گفته شد، بیشتر کنید و اگر وقت خالی دارید، به فکر داوطلب شدن برای کار های مختلف باشید. شرکت هایی وجود دارد که به کمک شما نیاز خواهند داشت و شما میتوانید از طریق آنها اقدام به کسب درآمد کنید.

همچنین اگر تخصصی دارید میتوانید به عنوان یک فریلنسر، در حوضه تخصص خود کار کنید.

پس انداز کنید

سعی کنید حتی در شرایط بحرانی هم پول خود را پس انداز کنید. باید هر کاری که میتوانید بکنید تا پول خود را برای زمان بازنشستگی، یا اگر دانشگاه میروید، برای شهریه دانشگاهتان کنار بگذارید.

همچنین خرید سهام در زمان رکود اقتصادی ممکن است کار عاقلانه ای باشد. با خرید سهام شرکت های معتبر وقتی که قیمتشان پایین است، میتوانید پس از گذشت این دوران پول خوبی بدست آورید. اما به یاد داشته باشید که در انجام این کار خوب تحقیق کنید و با اطلاعات کافی این کار را انجام دهید.

از زندگی لذت ببرید

بمنظور جلوگیری از مبتلا شدن به افسردگی اقتصادی، اجازه ندهید که ترس و نگرانی کنترل شما را در دست بگیرد. این نوع افسردگی معمولا منجر به پارانویا میشود که این عارضه میتواند باعث ناپایداری احساسی در شما شود و علاوه بر مختل کردن زندگی کاری شما، زندگی عاطفیتان را نیز بطور جدی مختل کرده و تحت تاثیر قرار دهد.

برای چیزی که دارید شاکر باشید، و حتما بخاطر داشته باشید که تفریح و استراحت را در زندگی خود قرار دهید. برای مثال اگر پول کافی برای مسافرت رفتن با خانوده خود را ندارید ، میتوانید از گردش های درون شهری استفاده کنید. در هر شهری جاذبه هایی برای خوشگذرانی و تفریح کردن وجود دارد. فراموش نکنید که شما برای آرامش و راحتی خود و خانواده تان کار میکنید پس نباید آنها را از وجود خود محروم کنید.

قسمت سوم، نجات کسب و کارتان در شرایط رکود اقتصادی

یک نقشه بحران طرح کنید

اگر تا به حال اینکار را نکرده اید، نقشه و برنامه ای برای زمان رو به رو شدن با شرایط بحرانی طراحی کنید. این نقشه باید شامل کارهایی باشد که درصورت از دست دادن کارتان ، یا کارمندانتان بدلیل مشکلات اقتصادی، انجام میدهید. لزوم این کار از این جهت است که پیش از به وجود آمدن شرایط بحرانی، بهتر میدانید چه کار هایی باید انجام دهید تا زمانی که وسط بحران هستید، کارمندانتان دچار ترس و دلهره هستند و نمیدانند چه کنند و برای آینده خود نگران هستند. مطمئن شوید که کار های خوب و تاثیر گذاری در این نقشه مطرح میکنید( در صورت لزوم از یک مشاور مالی استفاده کنید ). سپس نقشه را با مدیران و شرکای دیگر درمیان بگذارید تا آنها نیز از نقشه شما پیروی کنند.

هزینه ها را کاهش دهید

اولین قدم هنگامی که کسب و کار شما در معرض رکود اقتصادی قرار میگیرد، باید این باشد که هزینه ها را تا جایی که میتوانید کاهش دهید. این کار به کسب و کار شما کمک میکند تا زمانی که به فکر بهبود و افزایش درآمد کارتان هستید، یا تا زمانی که اوضاع اقتصادی سامان یابد، به کار طبیعی خود ادامه داده و دچار اخلال نشود. به اطراف خود نگاه کنید و به دنبال کاهش هزینه ها در هر زمینه ای، نظیر آب و برق و قبوض، هزینه های مدیریتی، و هزینه های اضافی دیگر باشید. همچنین میتوانید اقداماتی برای کاهش دارایی انبار خود کنید. به این ترتیب، هزینه ی کمتری برای خرید محصولاتی که ممکن است ماه ها در انبار بمانند مصرف میشود.

اگر این موارد برای کسب و کار شما موثر واقع نشد، موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

  • کاهش هزینه های تبلیغات: تبلیغات قدیمی و سنتی مانند تبلیغ در رادیو و تلوزیو را کنار گذاشته و به علاوه بر ذخیره هزینه مصرفی برای آنها، از شبکه های اجتماعی استفاده کنید. این کار هزینه اضافی برای شما در بر نخواهد داشت، اما ممکن است وقت بیشتری از شما بگیرد.
  • ایجاد تغیرات : گزینه ی دیگری که پیش روی شماست این است که تغیراتی در سب و کارتان ایجاد کنید. برای مثال میتوانید مکان کسب و کار خود را تغییر دهید ، یا اینکه برخی از کارمندان خود را از کسب و کار خود حذف کنید. با اینکار، اگر چه با این کار، باقی کارمندان مجبور خواهند بود که سخت تر کار کنند، اما حداقل کسب و کارتان جان سالم به در خواهد برد.

آموزش کار های دیگر به کارمندان

اگر فرضا مجبور شدید تا برخی از کارمندان خود را کنار بگذارید، باید از دیگران بخواهید تا حداقل برخی کار های آنها را انجام دهند. برای همین بسیار مهم است که به آنها آموزش انجام چند کار را بطور همزمان بدهید. بهتر است پیش از اینکه لازم باشد اینکار را انجام دهید.

روی مشتری ها تمرکز کنید

در این برحه زمانی حساس، مهم ترین کاری که باید انجام دهید این است که مشتریان خود را حفظ کنید چرا که آنها منابع درآمد شما هستند. تمام تمرکز خود را برای حفظ آنها و حفظ ارتباط خود با آنها بکار بگیرید. علاوه بر آن، بسیار مهم است که کیفیت خدمات و یا محصولاتی که ارائه میکنید را بالا و عالی نگهدارید. حتی اگر در بسیاری از موارد کسب و کارتان قناعت میکنید، کیفیت کارتان را هرگز پایین نیاورید.

  • بحران مالی همچنین یک فرصت خوب برای ارزیابی مشتریانتان است. ممکن است مشتریانی داشته باشی که آنقدر که باید سود آور نیستند. بحران مالی زمان خوبی است که ارتباط خود را با آنها قطع کرده و به دنبال مشتریان جدید باشید.

قیمت های خود را کاهش ندهید

بسیاری از بیزینس ها، قیمت های خود را در زمان بحران اقتصادی کاهش میدهند. اما این کار اشتباه است، چرا که پس از رفق بحران، شما مجبور خواهید بود تا قیمت های خود را مجددا افزایش دهید و این کار باعث میشود مشتریان شما به دلیل افزایش قیمت، کاهش پیدا کنند. علاوه بر آن، این قیمت های پایین باعث میشود که سود شما تا حد زیادی کاهش یابد. تنها  یک استثنا وجود دارد، آن هم اینکه بخواهید به افراد و مشتریانی که توانایی مالی کمی دارند، برای یک بار تخفیف دهید یا به آنها محصولات اضافه و رایگان برای خریدشان اختصاص دهید. اما برای آنها شفاف کنید که فقط برای یکبار این کار را انجام میدهید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *