مدیر ارشد فناوری کیست ؟

مدیر ارشد فناوری

مدیر ارشد فناوری کیست؟

مدیر ارشد فناوری ( یا به انگلیسی CTO که مخفف شده ی عبارت Chief Technology Officer می باشد) ارشد ترین مدیر اجرایی در زمینه ی فناوری و علمی به حساب می آید که گاها در کسب و کار ها به او مدیر ارشد فنی نیز گفته می شود.

تکنولوژی در پنجاه سال اخیر یکی از انقلاب های عظیم تاریخ به حساب می آید و توانسته دنیایی که امروزه ما در آن زندگی می کنیم را از همه جهت متحول کند. دنیای کسب و کار نیز از این قضیه مستثنی نیست. امروزه تکنولوژی تا حد زیادی با دنیای کسب و کار ترکیب شده است و به آن پیوند خورده است. به همین دلیل وظیفه ی یک مدیر ارشد فناوری این است که مطمئن شود که استراتژی های تکنولوژیکی امروز با اهداف کلی یک شرکت هم راستا بوده و در یک جهت حرکت می کنند. البته این امر به آن معنا نیست که یک مدیر ارشد فناوری وظیفه ی نظارت بر روی بخش IT یک کسب و کار را دارد. در عوض، مدیران ارشد فناوری با استفاده از دانش خود و تکنولوژی های موجود، تلاش می کنند تا بهترین راه حل های موجود برای حل مشکلات یک شرکت و برآورده کردن نیاز های آن را به وجود آورده و ارائه دهند.

ویژگی های یک مدیر ارشد فناوری

با توجه به اهمیت این شغل در دنیای کسب و کار، به نظر شما یک مدیر فناوری باید چه ویژگی هایی را دارا باشد تا بتواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد و به رشد هر چه بیشتر یک کسب و کار کمک کند؟ در مقاله ای که اکنون در حال مطالعه ی آن می باشید، ما به برخی از ویژگی ها و صفات مهم یک مدیر ارشد فناوری پرداخته ایم. هدف این مقاله این است که افراد و کارآفرینانی که به دنبال استخدام یک مدیر ارشد فناوری هستند، بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند و همچنین مدیران ارشد فناوری نیز می توانند از این طریق کیفیت کار خود را افزایش دهند. این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد:

بینش تکنولوژیکی مدیر ارشد فناوری

بینش تکنولوژیکی مدیر ارشد فناوری

داشتن آگاهی و بینش لازم در زمینه ی نرم افزار یکی از ویژگی های مهم برای هر مدیر ارشد فناوری به حساب می آید. به این منظور، علاوه بر داشتن توانایی های شخصی، مدیر ارشد فناوری باید بتواند به خوبی با تیم توسعه ی خود نیز همکاری داشته باشد.

اما علاوه بر دانش کد نویسی، یک مدیر ارشد فناوری باید همچنین دارای بینش تکنولوژیکی باشد تا بتواند تشخیص دهد که چه زمانی یک راهکار، زبان برنامه نویسی، ابزار یا سخت افزار برای به کار گیری مناسب است.

تصمیم گیری

یکی از مسئولیت های مهم یک مدیر ارشد فناوری این است که بتواند در زمینه های مختلف، تصمیم گیری های مهم و اثر گذاری بگیرد. هنگامی که زمان تصمیم گیری های تکنولوژیکی یا کسب و کاری فرا می رسد، یک مدیر ارشد فناوری با کیفیت باید بتواند بر اساس شواهد و همچین آگاهی و بینش خود بهترین تصمیمات را بگیرد.

مهارت های مدیریتی مدیر ارشد فناوری

یک مدیر ارشد فناوری ممکن است در طول زمان کاری خود تصمیمات بزرگ و مهم بگیرد؛ اما آنها معمولا این تصمیمات را به تنهایی نمی گیرند. در عوض، مدیران ارشد مالی تیمی با انگیزه به همراه خود دارند که دقیقا به همان اندازه که خود مدیران ارشد مالی به کار خود اهمیت می دهند،اعضای تیم نیز به کیفیت کار و محصولات و خدمات اهمیت می دهند.

بنا بر این، بخشی از مسئولیت های یک مدیر ارشد فناوری این است که توانایی های مدیریتی خوبی داشته باشد. یک مدیر ارشد فناوری با کیفیت، از اینکه اعضای جدیدی را به تیم خود اضاف کنند، و آن اعضا نظرات و ایده هایی داشته باشند که افراد دیگر با آن موافقت نکنند نمی هراسند.

طراحی و دیزاین

طراحی و دیزاین

کار های مدیران ارشد فناوری تنها به کد نویسی ختم نمی شود. همیشه این مسئله که تیم شما چقدر سریع کار می کند، سایت یا برنامه ی طراحی شده توسط شما چقدر سریع و روان کار می کند، یا چقدر خوب از تکنولوژی های جدید استفاده می کنید تمام ماجرا نیست.  آنچه باید بدانید این است که هیچ چیز نمی تواند جای یک طراحی و دیزاین خوب و درجه یک را بگیرد. یک مدیر ارشد فناوری می داند که ظاهر یک کار بخش مهم و اولیه ی موفقیت یک برند به حساب می آید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *