فلسفه جمعه سیاه یا بلک فرایدی

فلسفه ی بلک فرایدی یا جمعه سیاه (black friday) چیست؟

جمعه ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ هنگامی که تلاش های دلالان برای جابجایی بازار طلای ایالات متحده توسط رییس جمهور اویلسس سنت گرانت، موجب رها سازی طلای دولتی برای فروش شد، قیمت طلا ها کاهش یافت و موجب وحشت در بازار سهام شد.پس از آن، فردای روز شکرگزاری، اولین روز از فصل خرید کریسمس جمعه سیاه در نظر گرفته شد؛ که عملا آخرین جمعه ماه نوامر به شمار میرود.

در این روز خرده فروشان قیمت های ویژه با تخفیف زیاد را برای اجناس خود ارائه میدادند؛ که امروزه همه گیر شده و در اکثر کشور ها این روز به عنوان روز حراج بزرگ شناخته میشود. در این روز تقریبا همه فروشگاه ها با تخفیف های باور نکردی برای جذب مشتریان حاضر میشوند. مردم ساعتها قبل از این که مغازه ها باز شوند پشت در بسته به صف میشوند تا برای سال جدید خرید کنند.

بلک فرایدی به صورت آنلاین

در سالهای اخیر ما شاهد تخفیف های آنلاین برند ها و فروشگاه های اینترنتی در روز جمعه سیاه هستیم . این قضیه نشانگر این است که جامعه‌ی فروشگاه‌های آنلاین و برند ها نیز به این سمت کشیده شده اند.

تقریبا در سال ۲۰۰۵ جمعه سیاه به سمت کسب و کار های اینترنتی ورود کرد. معمولا سایت های اینترنتی تخفیف خود را از دوشنبه آغاز میکردند که در سال ۲۰۱۳، سود حاصل از فروش در روز دوشنبه آنلاین ، به رقم ۱٫۷۳ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۴ سود حاصله مرز ۲ میلیارد دلار را هم شکست و در سال ۲۰۱۷ دوشنبه آنلاین توانست رکورد فروش اینترنتی را در آمریکا بشکند و ۱۶% بیشتر از سال قبل یعنی ۶.۵۹ میلیارد دلار برسد. جف بیزوس رئیس سایت آمازون توانست با فروش فوق العاده در دوشنبه آنلاین ثروت خود را به ۹۹.۶ میلیارد دلار برساند که در همان سال به عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی شد. فروشگاه‌های شرکت آمازون، eBay  و علی بابا از اصلی‌ترین برگزارکننده‌های حراج جمعه در سراسر دنیا به‌شمار می‌روند.

بلک فرایدی کی شروع میشود؟

جمعه سیاه همانطور که از اسمش مشخص است باید فقط یک روز به طول بیانجامد ، اما در سالهای اخیر ( یعنی سال ۲۰۱۴ به بعد) برخی فروش خود را قبل از جمعه آغاز نموده اند. برخی از فروشگاه ها شروع فروش جمعه سیاه خود را در روز شکرگزاری و برخی حتی شروع تخفیف های خود را در روز چهارشنبه و حتی دوشنبه آغاز نموده اند. پس به طور کلی نمیتوان ساعت و حتی روز مشخصی را برای این حراج بزرگ مشخص کرد. پس اگر دیدید جمعه سیاه ، دوشنبه است خیلی تعجب نکنید!

اصطلاح Doorbuster یا شکستن در به چه معناست؟

در این حین فروشگاه ها برای ترغیب بیشتر مشتری و پیشی گرفتن از یکدیگر، یک سری از اجناس خود را با سود خیلی کمتری با عنوان Doorbuster برای فروش ارائه میدهند؛ همانطور که میدانید ، door  به معنی «در» و buster به معنی «شکستن میباشد». علت نام گذاری این بود که مردم گاهی برای خرید این اجناس پشت در مغازه ها صف میبستند و در بسیاری از موارد به علت تراکم بالا باعث شکسته شدن در مغازه‌ها میشدند.

 بلک فرایدی در ایران

در ایران نیز فروشگاه‌های اینترنتی و همچنین مغازه های کوچک و خرده‌فروشی‌ها، در آخرین جمعه ماه نوامبر ، برای اجناس خود تخفیفاتی را ارائه میدهند. به علت رقابت فروشگاه ها با یکدیگر به نظر میرسد که این تخفیف ها واقعی باشند. همچنین در برخی موارد مشاهده میشود، بعضی از فروشگاه های بزرگ و برند های معروف و فروشگاه های اینترنتی از یک هفته قبل با ایمیل‌ها و پیامک‌هایی به اطلاع مردم می‌رسانند که تخفیفی شگفت انگیز در این روز آغاز خواهد شد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *