تحلیلی بر انواع استارتاپ های ایرانی

تحریم های اقتصادی معمولا وقتی بر روی یک کشور اعمال می شوند، هدفشان فلج کردن و از کار انداختن اقتصاد و کسب و کار های آن کشور است. ایران نیز یکی از کشور هایی است که در چند ساله ی اخیر، تحت فشار ها و تحریم های جهانی سنگینی واقع شده است. این تحریم ها و فشار ها باعث پیدایش و شکل گیری استارتاپ های ایرانی شده که همین امر باعث پیشرفت و گسترش روز افزون این کسب و کار ها شده است.

صرف نظر از اثرات منفی که تحریم ها می توانند بر روی یک کشور در همه ی زمینه ها داشته باشند، در این مقاله قصد داریم به اثرات تحریم ها بر روی تکنولوژی کشور ایران، واقع در جنوب غربی قاره آسیا بپردازیم.

اگر چه هدف از تحریم یک کشور اخلال در کار آن کشور است، اما یکی از زمینه هایی که تحریم ها علیه ایران، بر روی آن تاثیر منفی نداشته است، زمینه ی تکنولوژی در ایران است که در چند سال اخیر، موفقیت هایی نیز بدست آورده است.

تکنولوژی و کسب و کار استارتاپ های ایرانی

سرعت رشد تکنولوژی و استارتاپ های ایرانی، امروزه در رده های برتر در میان کشور های جهانی قرار گرفته است و بنظر می رسد که نه تنها تحریم های ابر قدرتان جهانی بر روی آن تاثیر منفی نداشته اند، بلکه به سرعت این رشد نیز کمک کرده اند و باعث به وجود آمدن کسب و کار ها و استارتاپ های پر کاربرد و موفق ایرانی شده اند. در این مقاله، به برخی از استارتاپ های موفق ایرانی می پردازیم تا بتوانید درباره کسب و کار های این کشور اطلاعات بیشتری بدست آورید. این کسب و کار ها شامل موارد زیر می باشند:

استارتاپ دیجی کالا

استارتاپ دیجی کالا

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا، توسط دو برادر به نام ها حمید محمدی و سعید محمدی تاسیس شد. هنگامی که این دو برادر تنوانستند یک فروشگاه اینترنتی فارسی زبان، برای خرید دوربینی که به دنبالش بودند پیدا کنند، تصمیم گرفتند تا فروشگاه اینترنتی خود را تاسیس کنند.

پس از حدود ده سال بعد، دیجی کالا به یکی از بزرگترین استارتاپ های ایرانی در زمینه ی خرید و فروش همه نوع وسایل، از قبیل لوازم خوانگی، وسایل الکترونیک و مواد غذایی تبدیل شد و امروزه به آمازون ایرانی معروف است و برای بیش از ۱۲۰۰ نفر فرصت شغلی پدید آورده است.

مجله ی The Economist نام این استارتاپ را در لیست برترین کسب و کار ها قرار داد و ارزش آن را حدود ۱۵۰ میلیون دلار تخمین زد. این فروشگاه روزانه هزاران سفارش از سراسر ایران دریافت می کند و سفارشات پایتخت این کشور، تهران را در همان روز ارسال می کند. وبسایت این کسب و کار پر بازدید ترین وبسایت ایرانی می باشد.

استارتاپ آپارات

استارتاپ آپارات

هنگامی که سرویس اشتراک گذاری جهانی یوتیوب در ایران مسدود شد، زمان آن رسید که نسخه ی ایرانی آن، یعنی آپارات وارد صحنه شود. آپارات یک سرویس اشتراک گذاری ویدیویی است که توسط شرکت فناوران ایده پرداز صبا (صبا ایده) در سال ۲۰۱۱ میلادی تاسیس شد.

استارتاپ آپارات عملکردی همانند همزاد آمریکایی خود دارد و ماهانه بیش از ۲۵ میلیون بازدید کننده از طریف وبسایت، و بیش از ۶ میلیون بازدید کننده در ماه از طریق نرم افزار موبایل آن داشته، و همچنین اخیرا خدمات دیگری نیز ارائه کرده است که از آنها می توان به فیلیمو، ورژن ایرانی نتفلیکس اشاره کرد.

استارتاپ کافه بازار

استارتاپ کافه بازار

هنگامی که فروشگاه نرم افزار Google Play store در ایران قابل دسترسی نبود، دو شخص با نام های رضا محمدی و حسام آرماندهی اقدام به ساخت کافه بازار، ورژن ایرانی اپ استور اندروید ایرانی کردند. یکی از ویژگی های کافه بازار این است که به برنامه نویسان این امکان را می دهد تا بتوانند در کشور خودشان، برنامه های خود را در این اپ مارکت ایرانی منتشر نمایند. این نرم افزار توانسته در رتبه ی سوم the Economist قرار بگیرد و ارزش معادل ۲۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ برای آن تخمین زده شده است.

استارتاپ دیوار

استارتاپ دیوار

دیوار یک پلترفم آنلاین و اینترنتی است که در آن کاربران می توانند خرید و فروش های خود را انجام دهند. این نرم افز تا حد زیادی شبیه به نرم افزار کریگزلیست (Craigslist) می باشد. این نرم افزار با قابلیت پیام رسانی درون برنامه، انجام امور و تراکنشات را آسان تر نموده است.

این نرم افزار در حال حاضر در ۵۱ شهر در سراسر ایران در دسترس است و امروزه به بزرگترین شرکت  خرید و فروش کالا های دست دوم این کشور تبدیل شده است و توانسته رکورد رقیب خود یعنی شیپور را در امر خرید و فروش بشکند.

استارتاپ بقچه

استارتاپ بقچه

خرید نان تازه یکی از کار های قدیمی و سنتی ایرانی بوده است، اما امروزه با سبک زندگی پر مشغله ی افراد، و ترافیک تهران، برخی اوقات رفتن به نانوایی و ایستادن در صف می تواند یک کابوس باشد.

بقچه، یک سرویس تحویل نان اینترنتی است و توانسته یکی از کار های زندگی ایرانیان را بر عهده بگیرد. این نرم افزار پر طرفدار، دو نوع از محبوب ترین نان های ایرانی، یعنی نان بربری و سنگک را از نزدیک ترین نانوایی به خانه ی افراد خریداری کرده و آنها را به درب خانه ی مشترکان می آورد. این نرم افزار توانسته  نانوایی سنتی ایرانی را با تکنولوژی مدرن امروزی به خوبی ترکیب کند.

استارتاپ مامان پز

بنیان گذار این نرم افزار، یعنی تبسم لطیفی، توانسته است با این نرم افزار رویای خوردن غذای خانگی را برای افرادی که از خانه های خود دور هستند، و یا آنقدر سرشان شلوغ است که وقت غذا پخن را ندارند را به حقیقت تبدیل کند.

ماما پز یک سرویس غذای آنلایل است که غذاهای خانگی را به محل شما می آورد. در این استارتاپ، زنان خانه دار و آشپزان خانگی واقعی مشغول به کار هستند که برخی از آنها سرپرستان خانواده هستند و آشپزی شغل آنهاست، و برخی دیگر نیز تنها به دلیل سرگرمی این کار را انتخاب کرده اند.

تنها کاری که باید بکنید این است که یکی از ارائه دهندگان غذا را در این نرم افزار انتخاب کنید، غذای خود را انتخاب کرده و آن را در هرجا که هستید تحویل بگیرید. مامان پز می تواند به شما همانند هر مادر ایرانی غذا بدهد.

استارتاپ اسنپ

ایرانیان همچنین در چند سال اخیر توانسته اند نرم افزار های حمل نقل خود را نیز ساخته و بکار ببرند. این نرم افزار که اسنپ نام دارد، دقیقا عملکردی مانند نسخه ی آمریکایی آن یعنی اوبر (Uber) دارد. تنها کاری که لازم است انجام شود این است که برنامه را دانلود کنید، مسیر خود را مشخص کنید و به مقصد برسید.

از آنجایی که قیمت های اسنپ پیش از انتخاب سفر از قبل تعیین شده هستند، دغدغه ی مالی و چانه زدن از بین رفته است. از زمان شروع فعالیت خود، اسنپ تواسنته سرمایه گذاری های کلان بین المللی دریافت کند و بنظر می رسد که امروزه از رقیب خود یعنی Tap30 بسیار موفق تر عمل کرده است.

امروزه اسنپ بیش از حدود ۵۰,۰۰۰ راننده ی فعال دارد و مقر اصلی فعالیت این شرکت در تهران واقع شده است. اسنپ امروزه در کلان شهر های ایران نظیر اصفهان،مشهد و رشت نیز در دسترس می باشد.

استارتاپ نت برگ

نت برگ یکی دیگر از استارتاپ هایی است که توسط دو شخص به نام های علیرضا صادقیان و سامان صادقیان طراحی شده است. این مارکت تجارت الکترونیک می تواند کسب و کار ها و بازارگانان را به کاربران و مشتریان متصل کند و کوپن های تخفیف دار از ۴۰ درصد تا ۹۰ درصد به آنها ارائه نماید و عملکردی نظیر نرم افزار(Groupan) داشته باشد.

بر خلاف حضور رقبای خود مانند تخفیفان و گلدتگ، به نظر می رسد که استارتاپ نت برگ در زمینه ی خود پیشرو و پیشگام بوده و خدمات به صرفه تری را در کلان شهر های ایران به مردم ارائه می دهد.

مهربانه

مهربانه یکی از خاص ترین استارتاپ های ایرانی می باشد. این نرم افزار به منظور انجام امور خیرخواهانه تولید شده است و اولین نرم افزار در حوضه ی خودش می باشد که در ایران شروع به فعالیت کرده است. این نرم افزار، به افراد این امکان را می دهد تا مراکز خیریه متصل شده و به آنها کمک های مالی و غیر مالی برسانند. تیم مهربانه متشکل از داوطلبانی است که همگی صاحب شغل های جداگانه هستند و تنها برای عشق خود به افراد این نرم افزار را راه اندازی کرده اند.

تله طب

کارآفرین، هدی دوست محمدی نرم افزار تله طب را تاسیس کرده است، و همانطور که از اسم این نرم افزار پیداست، این نرم افزار در جهت امور پزشکی مشغول به فعالیت می باشد.

این نرم افزار، به کاربران این امکان را می دهد تا پزکشان، کلینیک ها و دیگر مراکز درمانی را در اطراف خود پیدا کرده و با آنها ارتباط برقرار نمایند. این نرم افزار همچنین خدمات اطلاعاتی دیگری نیز ارائه می دهد. درحال حاضر، تله طب بیشتر در زمینه های زیبایی نظیر پوست و مو تمرکز دارد، اما موسس آن می گوید تیم تله طب در تلاش است تا این استراتاپ ایرانی را در زمینه های دیگر پزشکی نیز گسترش دهد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *